Na hradě v Brandýse odhalují stovky let zasypané místnosti

Archeologové odhalené místnosti opět zasypou. Teď mají lidé unikátní možnost po několika staletích prostory vidět
Archeologové odhalené místnosti opět zasypou. Teď mají lidé unikátní možnost po několika staletích prostory vidět

Archeologové dokončili průzkum části zříceniny v Brandýse nad Orlicí. Hlavním cílem projektu je zjištění půdorysu hradu ze 13. století a také prozkoumání stavu zdí a kleneb, které byly několik set let zasypané hlínou.

Archeologové začínají mít reálnou představu o tom, jak hrad vypadal a co kde zhruba mohlo být. V místě, kde ještě nedávno byla vyhlídka na město v údolí, je teď provizorní přístřešek. Právě tam totiž archeologové objevili zbytky místností, klenby dveří a vstupy do podzemí.

Právě vstupy do podzemí jsou jedna z nejdůležitějších věcí, protože pod celou vyhlídkou je komplex několika místností, které byly v přízemí nebo prvním patře hradu a nikdo přesně neví, v jakém jsou stavu.

„Poprvé máme možnost nahlédnout do historie hradu a odhalujeme půdorysné uspořádání hradu, které bylo absolutně neznámé,“ říká vedoucí archeolog David Vích. „My jsme vlastně vůbec netušili, co tam je,“ popisuje Vích a ukazuje do rohu vykopané jámy: „Tady to pro nás bylo velkým překvapením, jedná se nejspíš o vstup do spodního patra. Tady vedle zase byly nejspíš dveře na nádvoří. Co ale bylo tam to zatím netušíme.“

Čtěte také

Přestože hledání vykopávek není hlavním cílem projektu, archeologové objevili i zajímavé historické předměty. Výzkum vedou pracovníci muzea z Vysokého Mýta pod vedením archeologa Davida Vícha a jeden předmět jsme našli dokonce i v době natáčení reportáže: „Jsme hodně blízko… a je to středověký náprstek. Ony ty tvary náprstků se od středověku moc neměnily, akorát ve středověku bývají odlévané z barevných kovů, potom jsou také plechové. Tento je ze slitiny mědi, může být bronzový.“

Archeologové v průběhu našeho natáčení našli třeba bronzový náprstek

Archeologové také objevili třmen z 15. století, pomocí kterého se natahoval samostříl, našli i mince a také například kapesní sluneční hodiny vyřezané ze zvířecí kosti.

U prozatím odkrytých zdí a místností je potřeba zjistit, v jakém stavu. Podle archeologů je sice malta použitá na stavbu hradu kvalitní, ale opuka rychle zvětrává. Takže po dokončení průzkumu nastoupí stavební firma, která zdi zpevní a opraví tak, aby zbytky hradu zůstaly v takovém stavu, v jakém jsou a dál se neřítily.

Pohled, který se neopakuje

To co je teď odkryté, bude zase zasypané, aby to dál nezvětrávalo. Jestli tak bude někdy možné opět se podívat i do podzemních místností, není jasné. Aktuálně přístupné nejsou a ani se do nich nedá dostat. Konečné rozhodnutí je na Národním památkovém ústavu, který má v podobných situacích rozhodující slovo.

Na 19. srpna je plánovaný den otevřených dveří, takže lidé budou mít možnost se podívat na to, co archeologové vykopali, budou tam i odborné výklady a prohlídky hradu s průvodcem.