Na poli u Chocně vykopali stříbrný poklad, 400 mincí putuje do Mýta

31. březen 2017

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě před časem získalo poklad. Jedná se o víc než 400 stříbrných mincí, které nálezce objevil loni na poli nedaleko Chocně. Archeologové ale nález oznámili až teď. Do svých sbírek ho získá právě vysokomýtské muzeum.

Mince jsou různě staré, ale nejmladší pocházejí z období kolem začátku třicetileté války (zhruba polovina 17 století). Velkou část pokladu tvoří pražské groše, ale jsou tam třeba i tolary z období vlády Rudolfa II., saské tolary, a další.

Další informace dodává archeolog vysokomýtského muzea David Vích: „Jsou to takové typické mince. Nepoužívaly se při běžném obchodním styku a nebyly příliš časté. Obsahovaly okolo 30 g čistého stříbra, to jsou ty vysoké nominály, tolary. V dnešních hodnotách by šlo o tisíce nebo desetitisíce.“

Srovnatelný poklad byl v okolí Vysokého Mýta objevený naposledy v 60. letech minulého století.

Odměna: tisíce, nebo miliony

Nálezce už zažádal o odměnu. Podle zákona mu náleží desetina hodnoty mincí, která se ale stanovuje podle ceny drahého kovu - v tomto případě stříbra. V současné době by tak nálezce dostal asi 15 tisíc korun.

Stále je ale možnost, že to dopadne jako v případě nálezu pokladu století nedaleko Chýště na Pardubicku. Za ten totiž Pardubický kraj vyplatil odměnu dva miliony korun, místo zákonných jedenácti tisíc. Podobný postup i v tomto případě by uvítal i archeolog David Vích.

„Pokud by byl zachován kurz, který byl u toho depotu u Chýště, tedy že by se vyplácela hodnota nikoli pouze z ceny kovu, ale z uměleckohistorické hodnoty, tak bych to vnímal jako krok správným směrem a Pardubický kraj by ukázal, že si cení našeho historického dědictví.“

Dalším důvodem je prý i to, že vyšší odměna by nálezce přiměla poklad odevzdat archeologům, a odradila je od snahy ho prodat na černém trhu, jako se prý občas stává.

Denárový poklad století

Se zmiňovaným pokladem století se ale ten současný příliš srovnávat nedá. Společného mají snad jen to, že jsou to stříbrné mince, oba byly zakopané v zemi a někdo je náhodou objevil. A ten někdo se ještě zachoval příkladně a nález oznámil v muzeu tak, aby mohli archeologové všechno v klidu prozkoumat a zajistit.

Jinak Pardubický "nález" je cennější a hlavně starší. Poklad století, jak ho na pardubickém zámku nazvali, je z období vlády Boleslava II, tedy z konce desátého století. Takže je vlastně dvakrát starší než ten, který se teď našel u Chocně. Ten je z poloviny 17. století.

autor: zen
Spustit audio