Na zahradě mají Archu. Kde najdete nejmenší kulturní stánek?

16. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kulturák Archa v Lubné u Poličky

Vypadá, jako by právě přistála. Nebo se chystala vyplout? Archa na okraji Lubné u Poličky působí jako zjevení. A podobné je to s příběhy, které se odehrávají uvnitř.     

Kulturák ARCHA. Tak o umělecké stavbě na svém pozemku mluví Martin Hurych a Eva Machová, kteří si založili umělecký spolek Přezpolní. Ten Archu provozuje, jako galerii a místo pro setkávání lidí. Jde o nevšední prostor. Výstavy umělců i nejrůznější performance v Arše dostávají zvláštní rozměr.

Archu vytvořil známý výtvarník Jiří Příhoda. V roce 2016 byla součástí jeho výstavy v pražském Trojském zámku. Potom se stavba o rozměrech 5 x 5 x 15 metrů přestěhovala do Lubné. Tam má Jiří Příhoda svůj ateliér, i když působí zejména v USA, kde žije s rodinou. Přesto se do Lubné výtvarník stále vrací. Po dohodě s Martinem Hurychem, absolventem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně, objekt instaloval na zahradu u domu čp. 125 v Lubné, kde Martin Hurych žije.

Výjimečných padesát metrů čtverečních

Od jara do podzimu se v Kulturáku ARCHA konají v průměru čtyři výstavy. Umělci musejí počítat s plochou o padesáti metrech čtverečních a také zvláštním horním světlem. Svoje díla v Arše už vystavovali například výtvarníci Milena Dopitová, Kateřina Vincourová, Markéta Othová nebo Jiří Straka.

V rámci festivalu Smetanova výtvarná Litomyšl 2019 mohli návštěvníci lubenské Archy obdivovat instalaci Davida Černého. Ten v Lubné představil přípravný model Entropy, jednoho ze svých nejznámějších děl. Monumentální Entropa, s podtitulem „stereotypy jsou bariéry, které je třeba odstranit“, vznikla na výzvu Vlády ČR v rámci předsednictví Česka v Radě Evropské unie.

Výstava Markéty Othové v roce 2018

Na vzniku Entropy se podílel také výtvarník Krištof Kintera. V Arše na Černého výstavu navázal, a to  instalací svého Památníku odešlému světlu. V současné době si můžete v Lubné prohlédnout výstavu Aleny Kotzmannové s názvem Oumuamua. Potrvá do 26. ledna 2020.

Z galerie do Kurníku

Archa se stále víc a víc dostává do podvědomí lidí, a to nejen východočeského regionu. S každou vernisáží je spojený i nevšední kulturní program, ať už se týká hudby nebo divadla. Oblíbené je Bučení, festival zvuku, soudobé experimentální a elektroakustické hudby. Archa samotná inspirovala také samotného Martina Hurycha. Nedaleko této stavby mladý intermediální umělec navrhl moderní funkční Kurník. Ten se stal nejen plnohodnotným domovem drůbeže, ale v jedné části vznikl i malý pokojík. V Kurníku je tak možné i přenocovat.   

Spustit audio

Související