Narodilo se vám předčasně dítě a nevíte si rady? Ve Středisku rané péče vám pomohou

18. říjen 2018

Pokud se vám stane, že se vaše dítě narodí předčasně nebo s nepříznivou diagnózou, nezoufejte, nejste v tom sami.

Středisko rané péče Pardubice pomáhá rodinám, ve kterých se narodilo dítě s ohroženým vývojem, s tělesným nebo mentálním postižením, s autismem, a podobně. Středisko poskytuje konzultace přímo v rodinách.

„Za těch šestnáct let jsme dosáhli toho, že máme deset stálých pracovníků a mnoho externích poradců z řad fyzioterapeutů nebo psychologů. Klíčoví pracovníci, kteří mají danou rodinu na starost, vyjíždějí do terénu, přivážejí různé pomůcky a konkrétní pomoc,“ říká ředitelka Střediska rané péče Pardubice Blanka Brandová.

Hlaste se co nejdřív

Pomoc ve Středisku rané péče Pardubice najde více než 150 rodin ročně. Cílem je maximálně podpořit vývoj dítěte a zdravé vztahy v rodině. Středisko rané péče konkrétně pomáhá dětem do sedmi let jejich věku. Ale kromě toho také zprostředkovává setkání s rodinami s podobným osudem.

Strašák jménem meningokok. Ohrožuje malé děti i mladistvé

Obarvené bakterie meningokoka snímané elektronovým mikroskopem

Meningokoková meningitida je invazivní onemocnění, které napadá celé tělo. Bakterie meningokoku přichází neočekávána, nezvána a dokáže napáchat velké škody. V roce 2017 bylo v České republice zaznamenáno 68 případů. Je to o polovinu více, než v roce 2016. Nejvíc ohrožené jsou děti do čtyř let, a mladiství od třinácti do dvaceti pěti let.

„Ozvěte se bezprostředně po zjištění diagnózy. Nejlepší je, když můžeme pracovat s rodinou od úplného začátku. Snažíme se, aby všichni členové rodiny i nadále tzv. žili, chodili do práce, jezdili na výlety a neuzavírali se doma. I dítě s těžkým kombinovaným postižením můžeme začlenit do školky a maminka se může vrátit ke své profesi,“ vysvětluje Blanka Brandová.

Nezapomínejme na zdravé sourozence

Zdraví sourozenci nemají v takové rodině vůbec jednoduchou situaci. Maminka tráví hodně času s nemocným dítětem v léčebnách a v nemocnicích, a na zdravé dítě má málo času. Ale pozor. Zdravý sourozenec potřebuje prožít své dětství radostně. I na to upozorňuje své klienty Středisko rané péče. „Snažíme se citlivě radit i v otázkách partnerství. Nejdůležitější je, aby rodina podnikala co nejvíc aktivit společně a zapojilo se i širší příbuzenstvo,“ říká Blanka Brandová.

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří ve Středisku ranné péče se koná 6. listopadu od devíti do šestnácti hodin, v Bělehradské ulici v Pardubicích Polabinách, od devíti do šestnácti hodin. A co vás čeká?

  • Prohlídka prostor a představení činnosti Střediska rané péče v Pardubicích o.p.s.
  • Ukázka stimulačních, didaktických, rehabilitačních a kompenzačních pomůcek
  • Individuální konzultace v oblasti podpory vývoje dětí do 7 let a základního sociálního poradenství
  • Orientační vyšetření zraku dětí předškolního a mladšího školního věku
  • Slavnostní předání didaktických pomůcek vytvořených žáky 8. A ze ZŠ Pardubice, Staňkova 128
  • I rodič, který má dítě s těžkým tělesným postižením uvidí, jak se dá počítač ovládat zrakem
  • Pracovníci z Hamzovy léčebny předvedou své léčebné metody
Spustit audio