Nedělní Noční linka: Jak mluvíme u nás doma

18. září 2022

Máte doma vysavač, nebo lux? Chutnají vám spíš sušenky, nebo pišingry? Nosí vaše partnerka sukeň, nebo sukni? 

A na jídlo používáte plastové krabičky, nebo pudýlka? Co člověk to jiná slovní zásoba, co kraj to jiný výraz pro stejnou věc a co rodina, to alespoň pár slov, kterým nikdo jiný, než vaši rodinní příslušníci neporozumí. Možná i vy občas vezmete "solítko" a dochutíte "seketýn". A jako bonus si dáme výrazy z hlav jazykových obrozenců, které se zkrátka v češtině neuchytily. A tak dnes už jen málokdo ví, co byl jezlík, rokodník, nebo nočena. A o všech těchto originálních i zvláštních slovech si budeme povídat tentokrát.

Své příspěvky nám můžete psát na rozhlas.cz/linka, kde si můžete také přečíst vzkazy ostatních. K dispozici je email linka@rozhlas.cz a také telefon 731 800 900.

Inka|Jediné, co mi napadlo, bylo slovo "zkurvenina". Jednalo se o jídlo, které bylo tehdy dosti obvyklé a využívané. Byla to slaná krupicová kaše se zakvedlanými vejci. Pamatuji si, že při jeho vyslovení nastal mezi námi 4 sourozenci nezřízený smích. Samozřejmě jsme byli ihned "odměněni" pohlavkem, okřiknutím. Kromě tohoto jídla byla obvyklá i tzv. šusterka - byla to sladká bramborová kaše s trochou přidání moučného nastavení, nahoře máslo, mák atd. Vše, co bylo po ruce, toto jídlo nám ale velmi chutnalo.
Bohumír - Šternberk| O nás doma mlovime hanácke, jednak sme se narodile na Hané a na dědině. Mladi se dneska stedijo mlovit po domácko a hlavně ve veřejnéch prostorách.Až v očeni sem se očel česke a to po veočování. Dež sem šel k tabole, řekl sem očetolovi -ohnite, no ten bel steklé, jestle on je nějaká kráva ,tak pré se řiká ve chlivě. No a nějaky te slova co se ož málo sleši:šande- šle, štružok - slamník, šprošel- příčka na žebříku,chceš do repáko- do nosa, drž hobo -byď potichu,glgáš- piješ, ošet- ušítšošeň- okvěti na ovoci atd. Zdravim a přejo dalšim z NL
Helena J.|Krásnou hvězdnou noc.Při dohledávání předků a příbuzných v zemském archivu ZÁMRSK,a vyhledávání v historickém tisku pro oblast Ústí nad Oslicí ,Choceň jsem se seznámila s popisem událostí.Slovo JEZLÍK=talíř,nočena=NOC=i rusky noča,rohadník=roh=rohatý=možná ohrada.Těším se na skvostné výrazy,Ostraváci a Brňáci mají svá slovní nářečí.Já když jsem přijela k babičce do Hradce Králové,tak měli příbuzní při mém hovoru estrádu.Těším se.
autor: HRU

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.