Nejdřív zvládnout delfína, potom ploutev. Tihle plavci jsou ve vodě rychlejší než klasici

2. srpen 2023

Slyšeli jste někdy o ploutvovém plavání? Je to regulérní sport, který je součástí Světových her a pokukuje po velké olympiádě.

„Oproti klasickému plavání používáme hlavně dolní končetiny. Na nohách máme velkou monoploutev anebo máme dvě ploutve a plave se kraul. Používá se i speciální šnorchl, který vede před obličejem, aby byl odpor co nejmenší. V disciplínách pod vodou před sebou tlačíme láhev se stlačeným vzduchem. Potřebujeme taky brýle, případně čepičku. Býváme o 40 procent rychlejší a mně osobně se na to líp dívá než na běžné plavání. Když na olympiádě vidím plavání bez ploutví, tak mi připadá jako náš trénink,“ usmívá se trenér Josef Cimburek.

Zavlňte se

Nejdřív se plavci musí naučit pohyb, teprve pak používají monoploutev. „Jde o delfínové vlnění celého těla, což je koordinačně náročné. Dívky si pak často připadají jako mořské panny. Náš Klub potápěčů Pardubice průběžně přijímá nové členy. Stačí přijít v září na trénink, kde rádi na bazénu uvidíme další zájemce. Veškeré vybavení do začátku můžeme zapůjčit.“

Plavec Daniel Cimburek a jeho bratr trenér Josef Cimburek

Do klubu patří i reprezentant a držitel českých rekordů Daniel Cimburek. Nedávno se účastnil i úspěšného mistrovství Evropy v Maďarsku, kde se štafetou posunul nejlepší národní čas. „Většina mých kamarádů je právě z ploutvového plavání, a to z celé republiky. Držíme při sobě a klidně si dáme sraz i mimo vodu.“

Daniela trénuje jeho bratr. „Brácha mě zná celý život. Ví, jak se chovám. Že jsem pomalý na souši a rychlý pod vodou. Máme spolu na trénincích srandu, ale beru ho vážně, což tak musí být,“ usmívá se.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.