Nemocnice v Pardubickém kraji zrušily zákaz návštěv na odděleních

18. březen 2022 15:17

Největší audioportál na českém internetu

Chodba k emergency Pardubické nemocnice | Foto: Radek Kalhous, MAFRA / Profimedia

Za jakých okolností mohou lidé navštěvovat pacienty přibližuje mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová

Nemocnice Pardubického kraje po skoro pěti měsících zrušily zákaz návštěv pacientů. Zavedený byl kvůli zhoršující se epidemické situaci covidu-19 na konci října loňského roku. Zároveň je naplno obnovená také odkladná péče.

Pro návštěvy je otevřená naprostá většina oddělení krajských nemocnic. Jenom na covidová oddělení je vstup povolený jen s předchozím souhlasem ošetřujícího lékaře. Na ostatní oddělení návštěvy za pacienty mohou, musí u toho ale dodržovat hygienická nařízení.

„Stále je potřeba dodržovat preventivní protiepidemická opatření. Žádáme pacienty i návštěvy, aby v prostorách nemocnice nadále používali ochranu dýchacích cest a dbali na důslednou hygienu rukou. Osoby, které mají příznaky akutních respiračních onemocnění, potom vyzýváme, aby návštěvu u pacienta v nemocnici odložily,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová.

Sto pacientů s covidem

Ve všech pěti nemocnicích Pardubického kraje je stále víc než sto pacientů s covidem-19, což je prý počet nějakým způsobem zvladatelný. Takže jediné oddělení, které má kvůli tomu upravený provoz, je infekční v Pardubicích. Provoz ostatních oddělní by současný počet covid pozitivních hospitalizovaných omezovat nijak neměl.

Nemocnice také kvůli nárůstu počtu hospitalizovaných s covidem musely omezovat odkladnou péči. To už ale neplatí. Podle vyjádření nemocnic je to omezení takzvané elektivní péče minimální. Platí to například u neakutní operativy, která byla za poslední dva roky několikrát omezená nebo dokonce úplně zastavená.

Neakutní zákroky se tak začaly hromadit, a teď se zdravotníci snaží toto manko dohnat. Samozřejmě zastavení elektivní péče znamenalo, že se u některých operací prodloužily čekací doby. Například na totální endoprotézu se na pardubické ortopedii v krajních případech prý čeká až dva roky. Nicméně vždy záleží na zdravotním stavu pacienta.

autor: Josef Ženatý

Mohlo by vás zajímat