Nenápadné učení o prázdninách dětem prospěje. Víte jak na to?
Učit se s dětmi o prázdninách nebo ne? Psychologové jsou vesměs toho názoru, že ani náhodou. Někteří učitelé ale procvičování paměti a některých předmětů doporučují. Stále však platí, zásadně hravou formou.
Pedagogové občas mívají obavy, aby dvouměsíční nebrzděné zapomínání nezanechalo v myslích žáků velké stopy. Hlavně v případě školáků, kteří mají s osvojováním učiva problémy, hůře se soustředí a určitou látku obtížněji chápou. Bez pravidelného procvičování ji stěží uchovají v paměti. Proto je dobré, aby se i o prázdninách malinko učili. Vhodné je začít jeden až dva týdny před začátkem nového školního roku.
Podle pedagožky Martiny Vrbické z Doučovacího centra SOVA to nesmíte školákům hned ze začátku otrávit, spíš zvolit nenápadnou metodu, při které se zabaví všichni. „Nejlepší jsou prarodiče, kteří nejsou zahlceni internetovým šílenstvím a žijí v klidu. Možná i proto díky tomu používají více selského rozumu.“
Pravopis i matematiku procvičujte u běžných činností
Děti by během prázdnin rozhodně neměly ležet u učebnic, to po nich nikdo nechce. Dobré jsou třeba komiksy, nebo psaní cestovatelských deníků. Mohou popisovat i fotografie z dovolené. „Chcete-li, aby vaše dítko trénovalo matematiku, nechte ho přepočítat u sobotního oběda kynuté knedlíky. Zeptejte se na to, o kolik víc knedlíků snědl taťka než mamka. Menší děti také může lépe motivovat například hra se změněnými rolemi, kdy se na chvíli stanou učitelem a vysvětlují pravopis zapomnětlivému dědovi.“
Nárok na odpočinek
Stále ale myslete na to, že i když se síly v dětském věku regenerují velmi rychle, žáci si jednoznačně potřebují o prázdninách odpočinout. Proto by počátkem prázdnin děti měly pocítit změnu denního režimu, dopřát si dostatek spánku, odpočinku od běžných povinností. Podle psychologů nejlépe současně se změnou prostředí. Proto je hned na začátek prázdnin vhodné zařadit rodinnou dovolenou, pobyt dítěte s prarodiči, případně letní tábor. Hlavně pak u mladších školáků není ideální vyměnit přesně nastavené školní dny za nečinnost doma bez dozoru i bez programu.
Pro děti s normálním prospěchem není učení o prázdninách nutné. Výjimkou jsou kluci a děvčata, kteří o nové školní znalosti jeví zájem. Čtou a listují v nových učebnicích, řeší matematické úkoly. Nebraňte jim, ale dohlédněte, aby i oni měli dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Od srpna by se měli průběžnému učení věnovat hlavně ti, kteří mají z některého předmětu nedostatečnou a čekají je opravné zkoušky. Od začátku prázdnin byste jako rodiče měli s touto variantou počítat, zajistit k učení čas a prostor, případně i osobu, která může žákovi s učením pomoci.
Související
-
Školamyšl učí děti i rodiče. Bez známek a jako v obýváku
Tuhle školu si v Litomyšli založili sami rodiče. Pro ostatní původně byli jako skupinka bláznů, kteří jdou hazardovat na svých dětech. Postupně se ale pohled mění.
-
Pěšky, na kole, autobusem? Nastudujte s dětmi cestu do školy
Školáci jsou stále duchem v prázdninových radovánkách a bude chvíli trvat, než se přeladí do školního režimu.
-
Čůrají ryby? Autor neučebnice jde na fyziku jinak
Měli jste rádi fyziku? Anebo jste ji nenáviděli? Aby se na tenhle předmět nenahlíželo jenom špatně, rozhodl se Petr Stohwasser, že sepíše takzvanou neučebnici fyziky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.