Není azalka jako azalka. Vypadají stejně, ale o tu pokojovou venku přijdete

25. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pokojová azalka

Azalky jsou venkovní a pokojové. Ty pokojové venku nepřezimují. Takže pokud jste si koupili nebo dostali nádhernou pokojovou azalku v květináči, užijte si její krásu doma.

Azalky jsou venkovní a pokojové. Ty pokojové venku nepřezimují. Takže pokud jste si koupili nebo dostali nádhernou pokojovou azalku v květináči, užijte si její krásu doma. 

Přes léto můžete azalku nechat v květináči na zahradě v polostínu, ale v září ji raději ukliďte třeba na verandu, ať o ni nepřijdete.

Polostín a kyselá půda

„Botanici nám v tom dělají trochu nepořádek. Staří zahradníci řešili hlavně venkovní rododendrony. Pak se objevily Jelínkovy azalky, velmi podobné našim květináčovým azalkám. No a pak tu máme ještě azaleu indicu, která v žádném případě venku nepřezimuje. Proto se při nákupu vždy přesvědčte, zda se jedná o zimuvzdornou nebo nezimuvzdornou odrůdu,“ radí pardubický zahradník František Hlubocký.

Azalka obsypaná červenými květy

Azalkám nesvědčí plné slunce. Mnohem více prospívají v polostínu. Základem pro dobrý růst a květ je kyselá zem. „Pokud si chcete azalku nasadit, budete potřebovat hodně hrabanky a rašeliny. Vápno nesnášejí. V zahradnictví se dá vhodná zemina s příměsí rašeliny sehnat bez problémů. A zalévejte měkkou dešťovou vodou,“ radí zahradník.

Co s azalkou po odkvětu?

Po odkvětu vytváří azalka dlouhé, zelené a zdravě vypadající větvičky. A právě ty jsou potřeba za druhým, třetím listem zaštípnout, aby kytka zůstala košatá a nedělala metly. Stříhání proveďte po odkvětu, tzn. na konci května nebo v červnu. Pokud byste se rozhodli ostříhat azalku až na podzim, byla by to velká chyba. Rostlina by na jaře nevykvetla.

Máte problém s bramborovou plísní? V záznamu Radioporadny se dozvíte, jaké ekologické přípravky doporučuje zahradník František Hlubocký.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová