Nesobecká láska je pro pěstounskou péči nezbytná

1. červen 2018

Děti z dětských domovů za sebou mají většinou problematickou minulost, která se odráží v jejich chování. Proto je výchova těchto dětí velmi složitá a náročná.

Když se rozhodnete stát se pěstounem, čeká vás roční maraton, během kterého se postupně připravujete na to, co vás čeká.

Není to práce na osm hodin za peníze, ale péče a zodpovědnost za dítě po celých 24 hodin, se kterou souvisí i řešení vztahů ve vlastní rodině, které se mohou po příchodu nového člena změnit.

Co je pro pěstouny nejtěžší

Nejtěžší pro pěstouny je uvědomit si, že dítě v pěstounské péči má své vlastní rodiče, které bude chtít určitě poznat. „Každý člověk chce znát své kořeny. V pěstounské péči je důležité o tom s dětmi mluvit. Biologická rodina je přiznaná a pokud to jen trochu jde, je dobré s ní udržovat kontakt,“ říká Hana Balcarová.

„Pěstouni, které jsem poznala, jsou většinou lidé, kteří se po zralé úvaze rozhlédli kolem sebe a rozhodli se udělat svět lepší. A děti jsou naše budoucnost, tak chtějí tomu dítěti dát do života lepší startovní čáru,“ říká sociální pracovnice z Oblastní charity Pardubice Hana Balcarová. 

Žádost o pěstounství vám dají na městském úřadě

První cesta budoucího pěstouna vede na městský úřad podle místa trvalého bydliště. Řeší se konkrétně na odboru sociálních věcí. „Tato vyplněná složka jde pak na krajský úřad. Po nějaké době kraj zájemce vyzve, aby se zúčastnil přípravného kurzu a získal osvědčení, že se stal pěstounem. Tato cesta trvá tři čtvrtě roku až rok,“ říká pracovník spolku Amalthea Petr Čada.

Kdo může být pěstounem

Pěstounem může být jeden člověk, manželé či partneři nebo rodina s vlastními dětmi. Není úplně vhodné žádat o pěstounství v době, kdy je žena na rodičovské dovolené s vlastním dítětem, a chce rodinu tzv. doplnit o další dítě. Takto uvažovat není úplně ideální. Je dobré počkat, až vlastní dítě odroste a zájemce získat více zkušeností.

Klímovi se jako pěstouni starají o nejmenší děti. Učí je hlavně citové a sociální vazbě

Dítě v pěstounské péči

Nový náhradní rodič nezmění celý svět, ale změní úplně od základu život jednoho dítěte! To je heslo organizace Dobrá rodina, která hledá a stará se o pěstouny. V rozhlasové Radioporadně jsme si povídali o přechodné pěstounské péči s Michalem Klímou, který je manželem Kateřiny, pěstounky na přechodnou dobu.

Je vám přes šedesát, máte dostatek energie a chtěli byste se stát pěstouny? Je to možné. Ale miminko v tomto případě není ideální. I starší děti potřebují pomoc a lásku. A dovést dítě třeba od jeho deseti, dvanácti let do dospělosti, to je velký počin.

V Pardubickém kraji chybí dostatek dlouhodobých pěstounů. A informace o možnosti stát se pěstounem jsou stále nedostačující.

Proto pořádá spolek Amalthea od pondělí 4. června řadu osvětových akcí pro zájemce o pěstounství.

4.6. Mateřské centrum Emma Králíky  - beseda pro zájemce o pěstounskou péči  16 – 18 hodin
5.6. Náměstí v Lanškrouně - informační stánek, kde se dozvíte o přípravě na pěstounství 13 – 16 hodin
6.6. Náměstí Ústí nad Orlicí – informační stánek 11 – 16 hodin
7.6. Pardubice , v budově České spořitelny na Třídě míru bude beseda pro zájemce o pěstounství 17:30 – 19:30

Spustit audio