Neustále ve střehu. Když se něco semele, televizní redaktor zápasí s časem
Dnešní doba je hodně rychlá. Krok s ní rozhodně musí držet zpravodajství. Zároveň ale musí seriózní novináři filtrovat informace, které se k nim dostávají.
Má zkušený redaktor České televize Erik Knajfl nějaký recept na rozpoznání pověstných fake news anebo hoaxů? „Způsob jejich podávání je poměrně propracovaný, zvlášť se jim daří v době sociálních sítí. Stačí jediné. Pokud nás něco skutečně zajímá, měli bychom téma sledovat z mnoha zdrojů. Dobré je taky prověřovat, odkud informace pochází. Médium anebo subjekt nemusí být solidní a může záměrně dávat falešnou anebo lživou informaci.“
Bez zdrojů by se redaktor neobešel. Informace se k němu dostávají z mnoha stran. „Některé nejsou úplně pravdivé, další můžou být taky podsunuté anebo nepřesné. Musíme tedy vybrat informace validní a použít je. Redaktor ale musí i pozorovat a vyhodnocovat dění kolem sebe.“
Plánovat a aktuálně škrtat
Knajfl říká, že se v televizi snaží témata rozvrhnout i několik dní dopředu, ale zároveň umí okamžitě reagovat. „V podstatě každý večer si tříbím myšlenky o tom, co budu druhý den dělat. Taky se čeká, aby se spěchalo. Přes den jsou chvíle, kdy je volněji. Pak se něco stane, štáby nasedají do aut a někdy si říkáme, že by bylo skvělé mít třeba majáky.“
Čtěte takéChcete se stát dezinformátorem? Vyzkoušejte si, jaké je to šířit falešné zprávy
Reportér má zkušenosti třeba se živými vstupy z extrémního pochodu chrudimských výsadkářů anebo z vánic. „Nedávno jsem s kolegou vyrazil na sněžnicích na Sněžku. Chtěli jsme natočit mimořádné klimatické podmínky. Tam jsme si sáhli na dno. I technika měla obrovské problémy vůbec ten materiál zpracovat. Dokonce kluci, kteří na Sněžku chodí roky, nám radili, jak se dostat dolů. Sami pak zabloudili a musela jim pomáhat horská služba.“
I když je Erik Knajfl vlastně denně v televizi, uvědomuje si, že vysílací čas nepatří sebeprezentaci redaktorů, ale spíš respondentům a informacím. V České televizi pracuje od roku 2007. Dřív působil třeba taky v Českém rozhlasu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.