Nevidomá fyzioterapeutka pomáhá lidem od bolesti těla i duše

22. leden 2020

Nevidomá fyzioterapeutka Jana Štrochová z Pardubic se věnuje své profesi už 36 let. Za tu dobu se naučila desítky různých metod, které využívá k léčbě svých klientů. V poslední době ji nejvíc zaujala metoda kraniosakrální osteopatie. Tato metoda podle ní léčí nejen fyzickou bolest, ale i psychické problémy.

„Kraniosakrální osteopatii využívám hlavně u lidí, kteří mají bolest jak na těle, tak na duši. Metoda umí odblokovat těžké psychické problémy, ale pomáhá i při dětském nočním pomočování. Je to složitější metoda, ale mě opravdu baví a přináší výsledky,“ říká Jana Štrochová.

Terapeut vnímá rytmus tkáně

Princip léčby spočívá v tom, že se fyzioterapeut dotkne citlivých míst na těle pacienta a vnímá rytmus jeho tkáně. Ten rytmus určuje pohyb míšního moku. Dobrý fyzioterapeut umí rozlišit rytmus míšního moku od rytmu dechového.

„Musím se velmi soustředit a čekám na harmonii, kdy mi do obou dlaní půjde stejný rytmus. Když to ucítím, vím, že tkáň povolila a pokračuji s doteky dlaní na další místa na těle klienta,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

Jedná se o velmi jemné dotyky, které jsou pacientovi příjemné, většinou při nich usne. Fyzioterapeut mlčí a musí se velmi soustředit. Pokud se nedočká správného rytmu v dané pasáži, ví, že právě tam je zdravotní úskalí. Po ukončení terapie následuje povídaní s pacientem, které je velmi důležité.

„Když si povídáme, většinou se trefím do toho bolavého místa svého klienta. Často ten člověk pláče a to je dobře, protože tím ze sebe vyplaví negaci, kterou v sobě dlouhodobě dusí,“ vysvětluje fyzioterapeutka.

„Klient se oddělí od svých starostí a bolestí. Tím, že se svěří, tak se mu uleví. A to je pro mě to nejdůležitější. Právě díky tomu mám i já svůj život ráda. A po dopravní nehodě, která se mi stala před třemi lety, jsem si ho tvrdě vybojovala. Hlavní motivací mi byla moje práce, bez které si neumím život představit,“ dodává Jana Štrochová.

Spustit audio

Související