Nový architekt České Třebové: Nechci být arbitrem elegance a víc zapojíme nádraží

14. únor 2024

Štěpán Eliáš je z Brna a do města na východě Čech pravidelně dojíždí. Jeho manželka pochází z vesnice Rybník, která leží hned u Třebové. I proto možná tuhle výzvu přijal.

„Víceméně to byla náhoda. Informaci jsem zahlédl někde na internetu. Město jsem trochu znal. Není to tak, že bych vstupoval do nějaké úplně neznámé vody. Navíc z Brna se tam dá celkem jednoduše dostat. Některé věci dělám od stolu. Mám i svoji další činnost, ve které se zabývám hlavně projektováním.“

Bariéry rozšvihaného města

Co vůbec dělá takový městský architekt? „Je s ním možné konzultovat záměry privátních investorů. Jsem nějakým poradním orgánem představitelů města. Cítím se pořád být tak trochu na návštěvě. Chtěl bych, aby se to, co se tam odehrává, bylo dobře pro město samotné. To je to, co nás přežije, co tam zůstane, až tady my nebudeme.“

Čtěte také

Eliáš mívá pravidelná setkání s veřejností, a to každou druhou středu v měsíci odpoledne. „Není problém mi zavolat a domluvit se na jiném termínu, případně poslat mailem a podobně. Určitě nechci být v roli nějakého rádce, který svéhlavě rozdává moudra o krásnu. Nechci se delegovat do role arbitra elegance. Tahle práce je o směřování koncepčních úvah, co by kde mělo být a ne o vyložených detailech. Jde o zapojení staveb, které vznikají pod taktovkou někoho jiného, do města. Každý dům má nějaké okolí, napojuje se na veřejný prostor, který vnímáme my ostatní. Barák nekončí vchodovými dveřmi.“

A kam se tedy ubírají úvahy městského architekta? „Velkou část Třebové zabírá nádraží, které se teď bude přestavovat. Nemělo by dělat takovou bariéru. Měli bychom ho do města zapojit líp než teď. Všichni znají Českou Třebovou, i když tam nikdy nebyli. Jejich nohy se nedotkli perónu. Potřebujeme to udělat tak, aby tam lidé měli chuť vystoupit. Město je s nádražím doslova srostlé."

Další bariérou je podle Štěpána Eliáše hlavní silnice na Ústí nad Orlicí. S tím by bylo dobré do budoucna pracovat. Město je rozšvihané liniovými stavbami. Doporučil bych se soustředit i na zapojení říčky Třebovky do centra města. Mnozí ani pořádně neví, že tam je.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.