Nutrie se usadily v centru Chrudimi. Radnice vyzývá, aby je lidé nekrmili

20. únor 2020

Nekrmte nutrie, protože tím zaděláváte na problém. Takovou výzvu teď zveřejnila radnice v Chrudimi. Zvířata se tam utábořila u řeky přímo v centru města. Potíže s nutriemi jsou i jinde a zvířatům v posledních letech nahrávají mírné zimy.

Nutrie se v Chrudimi nastěhovaly se k řece u kostela sv. Kateřiny a jsou tak přímo v centru města. Zatím není kolonie početná, odhad je do deseti kusů, ale hlodavci se dokážou rychle množit a zvlášť v případě, že je mírná zima a nemrzne.

V Chrudimi proto začínají mít strach, že pokud by se zvířata rozmnožila, začnou rozvrtávat a rozhrabávat nábřeží a nově upravené náhony. Proto město vyzvalo obyvatele, aby nutrie nekrmili. Mluvčí Chrudimi Aleš Prokopec upozorňuje i na možná zdravotní rizika. „Dokrmováním přispívají k jejich nekontrolovatelnému množení, což zapříčiní další problémy v budoucnu. Hodně varujeme před šířením nebezpečných nakažlivých nemocí, jako je salmonelóza, tularémie a leptospiróza.“

Nutrie byly dovezeny v roce 1924 na farmu v Jablonném nad Orlicí jako první v Evropě. Nutrie říční je považována za invazní druh. Je zařazena na seznamu 100 nejhorších invazních druhů podle Mezinárodního svazu ochrany přírody.

Velké problémy s nutriemi měla také Litomyšl. Tam se utábořily na řece Loučné a město už zaplatilo několik odchytů, naposledy v roce 2017. Zvířata si oblíbila soutok Labe a Orlice v Hradci Králové. Tam magistrát zvolil formu zákazu - od roku 2014 platí vyhláška, podle které nesmí lidé zvířata na ulicích krmit. Něco podobného se připravovalo i v Pardubicích, kde se nutrie drží kolem Labe a Chrudimky, ale žádné omezení krmení tady neplatí.

Město si chce nechat udělat průzkum, kde přesně nutrie žijí a v jakém počtu. Na těchto místech pak budou cedule s informacemi, proč nemají lidé hlodavce krmit.

Radnice čeká na to, jak dopadne novela zákona o ochraně přírody. Ta obsahuje seznam invazních druhů, mezi které nutrie patří. Nová pravidla by mohla začít příští rok a v praxi by to znamenalo třeba to, že zatímco teď můžou nutrie likvidovat výhradně členové myslivecké stráže, pak by tuhle možnost měli mít všichni myslivci.

Spustit audio

Související