Ný, natý, itý, ičitý. Hledáme nejlepšího mladého chemika

20. březen 2019

Původně malá soutěž pro pardubické základní školy dávno přerostla region. Organizátoři dokonce mluví o tom, že by z ní udělali mezinárodní klání. Letos dospěla do 12. ročníku.

Deváťáci se chemií dají zaujmout. Jak ale říká učitelka ZŠ Štefánikova Pardubice Miroslava Černohorská, vyžaduje to víc práce. „I kdyby tam byl jediný člověk, kterého hodina baví, stojí to za to. Učitel se musí hodně ptát, nutit k tomu, aby sami žáci přemýšleli. Neměli bychom jim servírovat hotové věci.“

Letos má její škola v ohni hned tři želízka - dva finalisty soutěže jednotlivců a jeden tým v soutěži projektů. Platí za jednu z nejkvalitnějších základních škol v Pardubicích. „Jsme důslední ve výuce, neslevujeme z našich požadavků. To nás asi posouvá do toho čela,“ myslí si Černohorská.

Čekání na výsledky

Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika dospěla ke slavnostnímu vyhlášení výsledků všech kategorií regionálního kola. Odpoledne 20. března ho hostí ABC Klub Na Olšinkách v Pardubicích. Nebude chybět taneční vystoupení, ukázky chemických pokusů, diskotéka. Žáci se můžou těšit na velmi hodnotné ceny.

Mezi třicet nejlepších se letos dostal Pavel Provazník. Kromě chemie má úspěchy taky v matematice a fyzice. „Baví mě, zajímám se o ně i mimo školu. Z fyziky třeba dělám korespondenční seminář.“

Žáci za ZŠ Masarykova v Poličce uspěli v soutěži Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR

Podobně úspěšný je třeba i Otakar Zieris, který navíc zvládá závodně tancovat a léta zpíval v dětském sboru. „Chemie mi připadá logická. Přemýšlel jsem o jejím studiu, ale nakonec jsem se rozhodl pro gymnázium, abych si ještě víc rozmyslel, jestli se tímto oborem dál zabývat.“

Čerstvá krev do firem

Odborným garantem soutěže je tradičně Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích. Její ředitel Jan Ptáček si na nezájem uchazečů o studium nemůže stěžovat: „Už několik let otvíráme čtyři třídy. Máme obrovskou devizu v tom, že si můžeme studenty vybírat. Díky tomu jsou naši žáci lepší a lepší. Letos nám vyjede sto žáků do různých zemí Evropské unie.“

Absolventi by uplatnění měli najít: „Věkový průměr se ve většině podniků pohybuje někde kolem 45 let. Firmy tedy čekají na novou generaci, která chemii posune o kus dál. Bez chemie už to opravdu nejde. Má velkou budoucnost.“

V pardubickém kole se soutěže zúčastnilo skoro 6 000 žáků ze 178 základních škol 5 krajů - Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Vysočiny. V republice pak zápolilo celkem 18 000 žáků. Celostátní finále bude 11. června v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu České republiky a ministerstvem školství.

Studenti a učitelé z ZŠ Štefánikova Pardubice
autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.