O sbírku pro rodiny padlých vojáků mají Češi zájem

24. červenec 2014

Strmý nástup zaznamenala sbírka pro rodiny pěti vojáků, kteří přišli v Afghánistánu o život. Organizuje ji major Ivo Zelinka, bývalý velitel druhé roty chrudimských výsadkářů a budoucí zástupce velitele 43. výsadkového praporu.

Sloužily pod ním čtyři z pěti obětí nedávného útoku.„Dodneška jsme vybrali přes dva a půl milionu korun od více než dvou tisíc dárců. Převažují tam menší, takzvaně stokorunové dary, což je velmi důležité,“ říká.

Jak dodává, sbírka měla dva důvody: „Cílem bylo pomoci rodinám v nouzi, které přišly o své manžele nebo otce. Také jsme chtěli vyjádřit morální podporu, že si jich národ váží.“

Slovní útoky na vojáky

Přesto se hlavně na sociálních sítích objevily poměrně nenávistné komentáře, že šlo o žoldáky. To už ale se Zelinkou nedělá vůbec nic: „Takový názor jsem slyšel tisíckrát. Nemyslím si, že ti lidé to myslí primárně na nás. Oni si takto projektují svůj nezdravý vztah k českému státu. Z mnoha důvodů mu nevěří. Jde tedy spíš o zástupný problém a navíc ne o reprezentativní složku společnosti.“


Sbírka na podporu rodin padlých vojáků
Číslo účtu: 44665522/0800
Variabilní symbol: 916

Majora Zelinku nejvíc zasáhnul poslední pohřeb

Poslední z pohřbů byl v úterý v Hradci Králové. Z celé pětice znal Zelinka nejlépe právě posledně pohřbeného rotmistra Jaroslava Lieskovana: „Byli jsme spolu celkově na čtyřech nasazeních, v Afghánistánu a v Kosovu. V žertu jsme říkali, že jsme spolu strávili víc času než on se svojí manželkou. Opravdu to tak vycházelo… Nějaké dozvuky ve mně jsou.“

Major Zelinka absolvoval všech pět pohřbů. Podle něj byl každý jiný: „Toho prvního kluka v Chomutově jsem neznal, byl z jiného praporu. Na druhou stranu sloužil po boku mých kamarádů. Sbírka se týká všech pěti rodin. Nejvíc mě zasáhnul samozřejmě ten poslední pohřeb.“

autor: MAL
Spustit audio