Objektiv je geniální název, říká jeho moderátorka Vendula Krejčová

Největší audioportál na českém internetu

Moderátorka pořadu Objektiv Vendula Krejčová s Alenou Zárybnickou | Foto: Zdeněk Novák, Český rozhlas

Moderovat Objektiv je zodpovědnost, vyrostla jsem na něm, říká Krejčová

Každou neděli sleduje Objektiv šest set až osm set tisíc diváků. Je nejstarším cestovatelským magazínem na televizních obrazovkách a od roku 2006 ho moderuje a od roku 2014 je jeho dramaturgyní novinářka Vendula Krejčová.

Vystudovala žurnalistiku na univerzitě v Oklahomě a už z Ameriky v roce 1999 posílala životopis do České televize. Přijali ji a je tam dodnes. Začínala jako asistentka editora, pracovala ve směně, moderovala Studio 6, Večerník i Dobré ráno či rozhovory Před půlnocí.

Do Ameriky jsi odjela po maturitě, na výměnný studentský program, zopakovala sis maturitní ročník a dostala nabídku stipendia na univerzitní studium pro další čtyři roky. Jaké to bylo rozhodování, jestli zůstat v Americe?

„Já jsem do Ameriky strašně chtěla odjet na rok na studentskou výměnu. To se bavíme o roku 1993. A moje maminka mě nechtěla pustit, a já jsem za ní rok chodila a naštěstí jsem měla na své straně tatínka, který mě v tom podporoval. Hrozně jsem se na tuhle zkušenost těšila. Hrála jsem tam basketball v maturitním ročníku na střední škole a dostala jsem tam několik nabídek na stipendium, že bych tam mohla díky basketballu zůstat a studovat další čtyři roky. Ale odjela jsem po tom roce domů, a když jsem to říkala tátovi, tak on říkal proč to nevyužít. Já jsem chtěla, ale je to dlouhá doba. Nicméně jsem milovala ten sport a říkala jsem si, že to budou krásné roky. A byly. Dělala jsem to, co jsem milovala a ještě jsem k tomu získala vysokoškolské vzdělání.“

Až tvoje děti přijdou a řeknou, že chtějí studovat venku, co důležitého od tebe uslyší?

„Určitě jim to nezakážu, budu je v tom podporovat. Ale neumím si to představit, synovi je 15 let a já jsem odjížděla, když mi bylo necelých osmnáct. To teda upřímně, teď z pozice matky si to neumím představit. Ale nebudu jim v tom bránit, naopak. Do života je to skvělá zkušenost, navíc když je to třeba spojené s tím sportem.“

Teď tě budu citovat: Za Objektiv cítím zodpovědnost, a když se do vysílání dostane chyba, hodně to řeším. Tak mi řekni, jaké to je, moderovat pořad, na který ses už jako malá holka dívala v televizi?

„Jak říkáš, je to hrozná zodpovědnost, já na tom pořadu vyrostla. Když si vybavím ty neděle, tak my jsme na to s mým tátou koukali a třeba záběry z Afriky, to bylo něco jako zjevení. Pro mě to je dětství. A nějakým způsobem jsem začala vnímat svět a možná i tam se ve mně probudilo nějakým způsobem to, že bych chtěla objevovat svět. V životě by mě nenapadlo, že se na tom budu podílet a vůbec ne to, že až mi bude tolik, kolik mi je, že ten pořad bude ještě existovat.“

Historie Objektivu je hodně zajímavá, na počátku osmdesátých let vznikl měsíčník Perem a kamerou, a protože se divákům hodně líbil, tak tehdejší generální ředitel Jan Zelenka přišel s půlhodinovým týdeníkem jménem Objektiv. To je za mě geniální název.

„Je v něm všechno, podstata toho pořadu, že někdo vyrazí, má kameru v batohu a přinese ti zážitky, které s tebou nasdílí. Geniální název.“

Využíváte síť zahraničních zpravodajů, ale máte i řadu externích spolupracovníků. V jakém je to poměru?

„Využíváme našich stálých zpravodajů, ale není to pravidlo, že by v každém díle měli reportáž, ta agenda je tak nabitá, že někdy se stane, že nemáme od žádného zpravodaje reportáž k dispozici. Mají rubriku Objektiv osobně, kde oni jsou ti průvodci svou zemí a provádí diváka tím tématem, které si sami vyberou. A pak máme kolem stovky externích přispěvovatelů.“

Kdybychom měli vymyslet podtitul pro Objektiv, co by to bylo?

„Radost. Radost z práce, mě to strašně baví, číst scénáře. A pokaždé, když mi přijde do ruky nový, tak chci někam vyrazit.“

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu. Knížka Setkání s Karlem Čapkem je patnáctým knižním titulem Františka Novotného – básníka, publicisty a moderátora, člena Síně slávy Českého rozhlasu, držitele Medaile Karla Čapka, dvorního textaře legendární skupiny Spirituál kvintet. Setkání s Karlem Čapkem není odborná publikace, je to literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou. František Novotný původně připravil osmdesátidílný úspěšný rozhlasový cyklus, ve kterém si jako básník 21. století a rozhlasák přes hranici času povídal se spisovatelem století minulého, jemuž propůjčil hlas herec Luděk Munzar. Čapkovy odpovědi sestávaly z jeho esejů, fejetonů a novinových článků, vždycky soustředěných na nějaké zajímavé téma. Knížka z tohoto úspěšného rozhlasového cyklu vychází a vybírá z něj to nejlepší. Mnohá slova Karla Čapka jsou nanejvýš platná a aktuální i dnes. V každé době se mocní odvolávají na osobnosti dějin, aniž by si z jejich jednání vzali to podstatné – moudrost, poctivost a humanitu.