Oblečení k zamyšlení. Návrhářka dělá módu s názorem i dávkou ironie

18. srpen 2020

Šicí stroj jí učaroval v Americe, svůj obor vystudovala v Dánsku. Světoběžnice Markéta Horáková se v době pandemie vrátila do Česka a dohání resty.

Nejdřív to ale vypadalo, že bude malířkou. „Chodila jsem na výtvarku do ZUŠ a hrozně mě to bavilo. Měla jsem skvělou paní učitelku. Chtěla jsem se hlásit na akademii výtvarných umění, ale asi jsem v tu dobu neměla dostatek nějakého drajvu a sebezapření. Nepřipravovala jsem se a nedostala jsem se tam. Zpětně za to jsem ráda. Módní tvorbou se totiž dokážu vyjádřit daleko lépe.“

Nové a nové nápady

Markéta připouští, že asi tak každých deset minut dostává nějaký bláznivý nápad. „Ostatní mě musí krotit, protože pak by nápadů bylo hodně a nestihla bych nic pořádně vytvořit. Ale cesta do Ameriky byl další z těch bláznivých nápadů. Ráno jsem se probudila a řekla jsem si, že bych chtěla jít studovat do zahraničí.“

Oblečení navržené Markétou Horákovou

Protože neuměla pořádně jazyk, zajistila si pracovní pobyt Work and Travel. „Dostala jsem se do módního salónu, kde jsem si sedla ke stroji a zjistila jsem, že mi to asi jde. Což byl takový první krůček k té módě. Samotné šití mě baví, když ho není moc. Určitě by módní návrhář měl umět šít, tvořit si střihy. Jinak by nevěděl, kde se může objevit nějaký zádrhel. Produkce by se do toho mohla zamotat.“

Pro studium módního návrhářství si Markéta vyhlédla školu v Dánsku. „Přihlásila jsem se a všem oznámila, že tam jdu, i když jsem ještě nebyla přijatá. Učení dánštiny jsem vzdala. Radši jsem věnovala energii do samotné tvorby. V době nástupu pandemie jsem ještě byla v Dánsku. Sice jsem už měla od prosince dostudováno, ale tvorbu mi to trochu zkomplikovalo. Poslední kousky kolekce ještě musím dodělávat v Čechách.“

Věc názoru

Provokace v jejím díle prý není na prvním místě. „Jde o určitou dávku sarkasmu a ironie, aby to daného člověka upozornilo na nějaký problém, který se kolem nás děje. Koncept směřuji k záchraně oceánů, k otázce rasismu anebo konzumerismu. Začínám vlastním názorem a podle něj tvořím všechno ostatní. Těžší je pak dílo prodat zákazníkovi, aby se i jemu zdálo šmrncovní.“

Markéta Horáková má na kontě třeba kolekci inspirovanou osmdesátými lety minulého století, obdobím Tuzexu. „Spojuje retro a moderní umění. Chtěla jsem ukázat, že doba je pořád stejná. Pokaždé si lidé budou na něco stěžovat, vždycky něčeho bude nedostatek i naopak přebytek. Třeba mám tričko s otázkou Jaká je Tvoje orientace? a) východ b) západ. Odvádí pozornost do minulosti k východnímu bloku a zároveň k současným bojům mezi USA a Čínou.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související