Očkování proti tetanu, žloutence a klíšťové encefalitidě v dospělosti
Očkování není pouze dětské téma. Na získání protilátek proti nebezpečným nemocem bychom měli myslet i s přibývajícím věkem.
Jak chránit své zdraví poradila Mudr. Marta Tmějová z Centra cestovní medicíny.
Tetanus a černý kašel
Povinné očkování proti tetanu v Česku zajišťují obvodní lékaři. Dá se říct, že česká populace je na tolik chráněná, že u nás toto smrtelné onemocnění už neznáme. V rozvojových zemích na něj stále umírají novorozenci a rodičky. Kromě klasického očkování existuje ještě jeho kombinovaná forma vakcíny. Kromě tetanu chrání i pře záškrtem a černým kašlem. „Doporučujeme, aby se lidé jednou dvakrát za život nechali očkovat touto vakcínou. Hlavně rodinám, které plánují děti, Černý kašel se v dospělosti opět objevuje a je nebezpečný hlavně pro malé děti,“ vysvětluje Marta Tmějová. Zvláště rodiny, které plánují početí, by si ho měly zvolit. Dospělí může černý kašel někde chytit a nakazit miminko, které není nemoc schopné zvládnout.
Jak dlouho vydrží očkování
- proti žloutence A a B - do konce života
- proti klíšťové encefalitidě – první přeočkování přichází po třech letech a další po pěti
- tetanus – přeočkovává se po patnácti letech, u lidí nad šedesát let po deseti
Klíšťová encefalitida: strašák dříve narozených
V minulosti se nakažená klíšťata vyskytovala jenom v některých lokalitách jako Šumava, Posázaví, Povltaví. Dnes hrozí riziko v celé České republice. Platí to i pro Rakousko, Švýcarsko, Německo, Francii, lokality jsou nově ve Švédsku, Finsku, Norsku. Onemocnění se rozšiřuje. Ale Češi se očkovat nenechávají, Zatímco v Rakousku má očkování proti klíšťové encefalitidě 90% lidí, u nás je to 21%. Proto máme nejvyšší výskyt onemocnění v rámci Evropské unie.
„Onemocnění nejhůř probíhá u dospělých a starších lidí. Nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé, kteří celý život jezdí na své zahrádky, měli klíšťata, ale nic se jim nestalo. Jsou v klidu a myslí si, že se jich to netýká. Nedávají se pozor, teprve, až se v jejich blízkém okolí objeví případ onemocnění, si uvědomí, že nákaza hrozí i jim,“ popisuje situaci Marta Tmějová. Průběh nemoci u starších lidí je dramatický a většinou s následky na celý život.
Nepodceňujte žloutenku
Se žloutenkou se můžete potkat kdykoliv a kdekoliv. „Žloutenka typu A i B se vyskytuje všude,“ říká Marta Tmějová a dodává, že lidé narození pro roce 1990 dostali vakcínu proti žloutence typu B automaticky. Tato vakcína dokonce chrání proti rakovině jater. Žloutenka typu A je tzv. nemoc špinavých rukou a přenáší se mnohem častěji. „Kdo není očkován vůbec, tomu doporučuji kombinovanou vakcínu na typ A i B,“ říká Marta Tmějová s tím, že toto očkování chrání člověka celoživotně.
Související články:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka