Moderní technologie vytlačuje historické vláčky, nepropásněte nostalgické jízdy
Pardubický spolek historie železniční dopravy má ve flotile celou řadu historických vozů, mezi nimi i několik motoráků M131 známých jako Hurvínek. Také letos s nimi vyjíždí na celou řadu výletů po kraji. Jejich provoz ale bude muset nejspíš postupně omezit.
„Pokrok se zastavit nedá, zabezpečení na železnici jde stále dopředu a systém ETCS nás postupně vytlačí ze všech tratí. To znamená, že vozidlo, které na to není plně vybavené, tak na této trati nebude smět jet vlastní silou tak, aby bylo v čele vlaku. Těžko říct, kdy přesně to bude, záleží na tom, jak stát, ministerstvo, SŽDC a další, budou pokračovat v modernizacích. Zatím se připravujeme na to, že do 1. ledna se nesvezeme po hlavním koridoru. Takže výlety do Borohrádku, nebo do Přelouče už možné nebudou,“ říká jednatel spolku Oldřich Čížek.
Motorákem na pivo
Čtěte také
Montáž zařízení, které by umožnilo další fungování historického vlaku je sice možná, je ovšem složitá a velmi nákladná. Milovníci starých železnic by tak neměli využít každé příležitosti a nostalgické jízdy si užít. Nejbližší bude už v sobotu 27. července.
„Pojedeme do Potštejna, kde se koná Clock Days, to je akce tamního pivovaru, zatím jsou stále volná místa. Odjíždíme v 8:50 z Pardubic, přičemž odjezd zpět je zhruba o půl šesté z Potštejna.“
Nejstrmější trať na Pardubicku
Každý rok jezdí historický vláček také do Prachovic. Letos se tam zájemci můžou podívat 3. srpna. „Pojedeme v 8:26 přes Přelouč nahoru do Prachovic po naší nejstrmější dráze, kterou na Pardubicku máme. Tam bude připraven autobus, který návštěvníky odveze na Lichnici, nebo do Berlovy vápenky,“ popisuje Oldřich Čížek.
A 17. srpna se železniční nadšenci můžou těšit na specialitu. „Chystáme tajný výlet. Napíšeme jen, v kolik odjíždíme a v kolik se vracíme. Bude to samozřejmě pro dospělé, i pro rodiny s dětmi,“ láká Oldřich Čížek. Podrobnosti o jízdách najdete na webu motoráček.cz.
Jak se řídí motoráček M131, co připravil spolek pro děti na začátek školního roku a jak se muzeum sžívá s Rosickým nádražím po rekonstrukci? Poslechněte si celé povídání s Oldřichem Čížkem.
Související
-
Karkulky, Hurvínek, Bednobus. Muzeum choceňských staromilců slaví první rok
Fungují krátce, přesto už nasbírali celou řádku exponátů. Muzeum technických zajímavostí se v plné kráse může ukázat až kolem Čáslavi na pronajaté vlečce.
-
V Rosicích na Chrudimsku vzniká stezka, která připomene zaniklou železniční trať
Na Chrastecku budují stezku, která má oživit vzpomínky na starou železniční trať. Spojovala Chrast a Hrochův Týnec a zanikla před víc než čtyřiceti lety.
-
Pamatujete? Užijte si cestu do pravěku železnice
Možná si vzpomenete na svoje mládí, možná na vyprávění prarodičů o slavných časech železnice. V našem kraji najdete několik míst, kde si takovou atmosféru užijete.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.