Pancíř na Žampachu

15. červen 2008

Pancíř je nejen ochranná část těla rytíře, ale ve 14. století tak rodiče nazývali své syny. Purkrabí hradu Žampachu Pancíř ze Smojna byl členem vojska Karla IV. Ten se vydal na cesty do Itálie, takzvanou římskou jízdu pro průjezd Itálií, tam bylo nebezpečno - šarvátky pro majetek. Takže Karlova "ochranka" opravdu musela zasáhnout v Pise, kde se zvedlo místní povstání - vnitřní spory. A tady získal náš hrdina ostruhy. Zlatý řetěz a dokonce pasování na rytíře. Když se vrátil na Žampach, sláva mu stoupla do hlavy a po čase ničil, loupil, přepadal vše, co bylo v dosahu. Nebylo toho málo, když se to v Praze dozvěděl i sám císař Karel IV. Vyjel do východních Čech. Ono toho konec konců tím směrem měl více umravňovat. Rytířů lapků se už za jeho otce urodilo. Zlatý řetěz Pancířovi ze Žampachu odejmul. V pověsti bylo potřeba, aby rytíř Žampach se zachoval hanebně, aby bylo ukázáno, že císař Karel IV. uměl spravedlivě trestat i svého milce. Zabrousíme také k symbolu čtyřky, který prý císař a král Karel IV. Měl rád. Rytíři ze Žampachu existovali - i když ten náš z pověsti není reálný, proč vysvětlí autorka Jana Davidová a prof. Petr Vorel. Neděle 15.6. od 17:30 hodin.

0:00
/
0:00
autor: DAV
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...