Pardubice budou mít zase na slavnostech ohňostroj. Vrací ho po kritice laserové show

9. říjen 2024 11:30

Podzimní městské slavnosti ke konci dostihové sezóny v Pardubicích vrací do hry ohňostroj. Radnice vyslyšela hlasy veřejnosti, která chtěla zpátky tradiční pyrotechniku po loňské laser show. Ta se totiž podle některých lidí nepovedla. Šlo ale o mnohem ekologičtější formu světelné zábavy.

„Důvodů mohlo být vícero, pravděpodobně lidé očekávali něco více, než bylo ve finále předvedeno. Lidé psali a volali a chtěli ohňostroj zpět. Když jsme zhodnotili tu poptávku a to, že laserová show nebyla takovou, jakou bychom chtěli, tak jsme se vrátili zpátky k ověřenému ohňostroji,“ říká k návratu ohňostroje na tradiční oslavy v Pardubicích náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Nepovedená laserová show

Proč loňská laser show nedopadla podle očekávání veřejnosti, doplňuje vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu Jana Fiedlerová: „Tam byl trochu loni i ten nešťastný souběh okolností, že se nám včas nevypla světla veřejného osvětlení, bylo to nějaké technické selhání. Ta první show byla viditelná jenom ze 70 %, protože světla pouličních lamp to pohlcovala.“

Radnice přistoupila minulý rok k jiné variantě světelné show hlavně z ekologických důvodů. Klasické ohňostroje totiž znečišťují životní prostředí, potvrzuje to i ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo. „V každé odpalované rachejtli je spousta těžkých kovů, spousta jedovatých kovů, aby to mělo různé barevné efekty,“ dodává Stýblo.

Ohrožená zvířata

Podle ochranářů škodí pyrotechnika i zvířatům, a to domácím i volně žijícím v přírodě. Nejkritičtější je kvůli mláďatům období od jara do začátku podzimu. Ohňostroje jsou ale problematické během celého roku, obzvlášť pokud se pořádají v blízkosti vodních ploch.

Čtěte také

„Zvířata se leknou v důsledku výbuchů, vystartují slepě, rozprchnou se do všech stran, i když pomalu nevidí na cestu. Pokud ve tmě narazí na nějaké lávky, mosty, troleje, ale i větve stromů, tak dochází k fatálním úrazům. Když mají velké štěstí, tak se zvířata dostávají do našich záchranných stanic,“ vysvětluje Stýblo.

Zkušenosti s poraněními zvířaty v důsledku ohňostrojů mají třeba v Záchranné stanici Pasíčka u Skutče. „Labutě, které se vznesly vyplašeně, začaly přistávat na silnici I/35 za Vysokým Mýtem. Bylo to 7 kusů, které měly i zhmožděniny a nebyly na tom úplně nejlépe. Volavka popelavá třeba trefila přímo dům,“ popisuje hlavní ošetřovatel stanice Milan Oppa.

Omezit ostatní ohňostroje

V současnosti existují ke zvířatům šetrnější ohňostroje, tzv. tiché. Ty plánuje využívat do budoucna i pardubická radnice.

„My bychom byli rádi, kdybychom mohli přistoupit alespoň k tomu, aby na území města nebyly další ohňostroje. Abychom vlastně šli tou cestou, kdy město udělá jeden velký, který nebude mít tak obrovský dopad, a eliminovaly se ty možnosti dalších malých ohňostrojů,“ říká náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

Mezi další varianty ekologických světelných show patří kromě laserové také dronová nebo tak zvaný videomapping.

Spustit audio

Související