Psa můžete na silvestrovké petardy vycvičit. Ztracená zvířata rozhodně neodchytávejte sami!

6. prosinec 2019

Bouřlivé silvestrovské oslavy jsou každým rokem velkou zátěžovou zkouškou pro zvířata. Výbuchy petard, rachejtlí nebo dělobuchů nejvíc stresují především psy, kočky nebo koně.

Zvířata mají oproti lidem několikanásobně citlivější sluch. Vladimír Cincibus z odchytové služby nám ale vysvětlil, že aby vystresovaná zvířata neutíkala, můžeme je předem na zvýšený hluk vycvičit. „Skoro žádné zvířátko se automaticky nerodí s negativní reakcí na nárazový zvuk. Stejně jako cvičíme policejní a záchranářské psy, i domácí mazlíky můžeme připravit na mimořádné události v podobě Mikuláše, Silvestra nebo jakékoliv další bujaré oslavy.“

Pokud vychováváte psa už od štěněte, nejjednodušším řešením je vzít ho někam na louku, mimo obytnou zónu a zvykat ho na střelbu z větších vzdáleností. „Ne každý má samozřejmě zbraň. Postačí startovací pistole, nebo petardy, které běžně zakoupíte ve specializovaných obchodech. Na vzdálenost cca 200 až 300 metrů vystřelte, nebo hoďte petardu a za každou reakci psa odměňte. Rozhodně jakýkoliv další podobný zvuk nebude do budoucna brát jako negativní, ale pozitivní zkušenost. Jak správně psa odměnit vám poradíme ve výcvikovém středisku,“ vysvětluje pan Vladimír.

Jak správně postupovat, když vidíme zatoulaného psa?

Je potřeba si uvědomit, že výbuch petard, rachejtlí nastává přibližně ve výši ucha, takže pro psa to musí být ohromný šok. Pokud mu tedy neposkytneme ochranu a zázemí, uteče.

„Když se stane, že někde vidíte volně pobíhajícího psa bez dozoru, vaší povinností je, zavolat policii, nebo obecní úřad spadající do daného katastrálního území. Špatným krokem je, že lidé ihned dávají fotografii psa na FB sítě a vysílají do světa, že se ztratil. Nebo někteří iniciativní jedinci se pokoušejí zatoulané zvíře sami nahánět. Ze zákona ale smí se psem zacházet pouze osoba náležitě poučená a způsobilá. Bohužel ve většině případů to tak není,“ posteskl si Vladimír Cincibus. Lidé zvíře zbytečně předem vyplaší a odchytová služba s ním pak má o to větší problémy.

Pár užitečných opatření, než tedy nastane největší smršť ohňostrojů a petard je:

  • zatáhnout záclony
  • pustit nahlas hudbu nebo televizi, aby se ten zvuk zvenku trochu ztlumil a překryl 
  • pejsky pokud jsou nervózní, tak příliš nekonejšit, protože většinou když se je majitel snaží uchlácholit, uklidňovat, upevňuje tak v pejskovi pocit, že se opravdu něco děje
  • v tu noc pejsky nevenčit, nenechávat je na zahradě - každoročně se v noci z 31. prosince na 1. ledna naplní útulky pro psy, kteří v panice utečou svým majitelům. Takže v tomto období by lidé s nimi určitě neměli chodit ven, nebo co nejméně, a pohybovat se s pejskem jenom na vodítku
  • podat utišující sedativa - hodinu před očekávaným veselím podáme doporučenou dávku, pes v těžké ospalosti noc překoná a druhý den už je v pořádku
  • v žádném případě nepodávejte zvířatům lidské léky

Jaký názor má Vladimír Cincibus na protistresové oblečky a ozdobné šály pro psy si můžete poslechnout v záznamu Radioporadny.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související