Pardubice chtějí prodat většinu kasáren TGM, peníze použijí na stavbu základní školy

31. leden 2024 09:11

Vedení Pardubic chce letos pokročit s přípravou investorské soutěže na zástavbu bývalých Masarykových kasáren. Město si ponechá pouze část území, kde chce vybudovat novou základní školu. Peníze na její výstavbu by mohlo získat prodejem pozemků v areálu.

„Bude to fungovat na podobném principu jako v Tesle Kyjevská, bude se vybírat investor, jen on bude mít povinnost připravit architektonickou soutěž na území ve spolupráci s městem,“ uvedl primátor Jan Nadrchal (ANO).

V březnu chce město k záměru uspořádat seminář pro zastupitele. Pro areál existuje územní studie, kterou bude zřejmě nutné přepracovat. Místo kasáren by měly vzniknout byty a prostory pro obchod a služby, případně i pro zdravotní středisko nebo ordinace lékařů. Budovy budou muset výškově odpovídat okolní zástavbě, určeny jsou i podíly zastavěných ploch a zeleně.

Čtěte také

Obdobně město postupovalo již dříve při soutěži na využití areálu bývalé Tesly v Kyjevské ulici. Rozsáhlý brownfield u krajské nemocnice koupila od města v roce 2018 společnost Linkcity a postupně ho přestavěla na obchodní centrum, byty a parkoviště.

Část areálu zabere základní škola, město na ni připravuje projektovou dokumentaci. Vloni zastupitelé schválili 1,5 milionu korun na projekt demolice budov a úpravy umístění současných inženýrských sítí.

Základní škola pro silné ročníky

Nová budova má stát u bývalého hlavního vchodu kasáren, před nímž je městský park. Základní škola T. G. Masaryka by sloužila pro 540 žáků. Od roku 2020 nastupují do škol silné populační ročníky. Čtvrtý obvod, kde se má budova stavět, potřebuje zvýšit kapacity nejvíc.

Objekt by měl mít jídelnu a vývařovnu s kapacitou 615 jídel, minimálně 18 kmenových učeben, odborné učebny, školní družiny, knihovnu, jazykové a IT učebny a další prostory pro hudební a výtvarnou výchovu. Bude mít tělocvičnu, gymnastickým sálem, multifunkčním venkovním sportovištěm a zázemím pro personál a vedení školy. Cena stavby se dříve odhadovala zhruba 500 milionů korun bez DPH.

Masarykova kasárna jsou od roku 2011 opuštěná. Komplex Pardubice získaly bezplatně od státu v roce 2014. Areál s objekty o rozloze asi deset hektarů patřil městu do 1. ledna 1950, až poté státu. Ten si při bezplatném převodu ponechal budovy, které postavil až za svého vlastnictví.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související