Pardubice chystají odbahnění jezera v parku Na Špici. Bahno odpluje po Labi

12. říjen 2021 07:07

Pardubice chtějí nejspíš v příštím roce odbahnit jezero Čičák, které je v parku Na Špici. V minulosti od investice kvůli vysokým nákladům ustoupilo, v roce 2014 dokončilo jen opravu parku.

„Současný stav není úplně ideální, byly tam v minulosti úhyny ryb. V současné době je udělaná projektová dokumentace na odbahnění,“ řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Čtěte také

Bahno specializovaná firma odtěží, naloží na loď, která náklad odveze do lokality Hůrka. „Tam bude hmota deponovaná, budou se následně dělat průzkumy, chemické rozbory, aby se určilo co s tím dál,“ řekl Nadrchal.

Čičák vznikl při regulaci toku Labe v 60. letech minulého století. Je nedaleko soutoku Labe a Chrudimky. Odbahnění jezera chtělo minulé vedení radnice stihnout na podzim v roce 2013 ještě před revitalizací parku Na Špici. První dvě firmy z tendru odstoupily, třetí společnost nabídla cenu téměř devět milionů korun, což město vyhodnotilo jako příliš drahé.

Kolem deseti milionů korun by město mělo zaplatit i teď. Cenu ukáže výběrové řízení na firmu, která práce provede. „Vzhledem k tomu, jak se hýbou ceny stavebních prací, je to velmi turbuletní,“ řekl Nadrchal. Na odbahnění chce radnice získat dotaci.

Interaktivní mapa. Klikněte pro podrobnosti:

Odbahnění většího Matičního jezera v Bubeníkových sadech stálo 21 milionů korun, práce skončily po dvou letech na konci loňského roku. Jezero bylo plné sedimentů a časem by zaniklo. Vytěžený materiál se v tomto případě neodvážel všechen pryč, část sedimentů posloužila pro zpevnění břehů.

autoři: Drahomíra Bačkorová , Honza Ptáček | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související