Plovoucí bagr v Pardubicích staví hráz z palisád, napumpuje za ni bahno z jezera

19. červen 2019 10:20

Odbahňování Matičního jezera v Pardubicích po několika letech příprav začalo. Jezero vzniklo v roce 1910 oddělením slepého ramene Chrudimky, od té doby se na dně ukládá bahno. To teď speciální bagr přesune ke břehům, které tím zároveň zpevní.

Radnice hledala řešení dlouho, původní cena byla 40 milionů korun a navíc nebylo jasné, co s vytěženým bahnem ani kudy ho případně odvážet. Nakonec zvítězila varianta dát vytěžený materiál do pytlů a ty použít na zpevnění břehů, vše za 20 milionů.

Podle Josefa Klímy z firmy, která práce zajišťuje, není možné jezero odbahnit suchou cestou, kdy se voda vypustí a sediment odtěží bagry. Pracovníci tak spustili na hladinu plovoucí sací bagr, který bude sediment odsávat do speciálních textilních vaků, které budou následně usazeny podél břehů.

Plovoucí bagr je před samotným odsáváním sedimentu místo sacího nástavce vybaven beranidlem, které zatlouká do dna jezera palisády. Pěti až šestimetrové borovicové kůly budou sloužit jako opora vaků se sedimentem.

Bahno podrží hradba z palisád

Umístění i jednotlivých kůlů je přesně geodeticky vytyčené a jednotlivé klády se tak zatloukají podle předem daného schématu přibližně 3 metry od břehu. V některých částech budou blíž, jinde dál, někde nebudou vůbec, rozloha vodní plochy se v každém případě o něco zmenší.

Po zatlučení kůlů přijde na řadu samotné odsávání sedimentu. „Sací bagr funguje na základě rozrušovací frézy, která rozruší sediment na dně a pomocí čerpadla je nasáván skrz potrubí do odvodňovacích vaků,“ popisuje Tomáš Svoboda a dodává, že ovládání bagru je hodně o citu. Rameno je pod vodou, takže strojník při ovládání bagru víc odhaduje, než vidí.

Špičaté borovicové kůly jsou 5-6 metrů dlouhé, zatloukají se podle předem daného schematu

Ze dna pak kromě bahna často sací bagr vysaje i PET lahve, železo, stavebniny, suť, které mohou poškodit stroj a zdržují práci.

Dno Matičního jezera by po skončení prací mělo být lehčí o 14 tisíc metrů krychlových bahna. Část bude použita na revitalizaci břehů a další část na tvorbu pásma, které bude v jižní části jezera.

Část jezera zůstane nedotčená

Podle Josefa Klímy bagr živočichům v jezeře neublíží. „Jakmile vidí takový kolos na vodě, tak se okamžitě schovají. Navíc jsou pásma, ve kterých vůbec nebude probíhat těžba.“

Práce kvůli ochraně živočichů budou postupovat v několika fázích. Přibližně do poloviny srpna letošního roku budou pracovníci zatloukat do dna palisády, v druhé polovině srpna začne odbahňování, které bude trvat do poloviny listopadu. Další etapa bude až v následujícím roce. Práce na odbahnění Matičního jezera by měly být hotové v listopadu příštího roku.

autoři: Drahomíra Bačkorová , pta

Související