Pardubice dají za letní stadion o 30 milionů víc. Město ho chce vylepšit

29. červen 2022 11:01

Město Pardubice zaplatí za modernizaci letního stadionu přibližně o 30 milionů korun víc, než se původně počítalo, chce totiž ještě vylepšit jeho zázemí. Na sportovišti budou například sklopné sedačky pro diváky nebo trvanlivější trávník na hřišti. Náklady navíc zaplatí z daňové optimalizace, která spočívá v odpočtu DPH.

Celkové náklady budou kolem 380 milionů korun. „Udělali jsme daňovou optimalizaci. Díky ní zkvalitníme zázemí pro diváky, zlepšíme kvalitu trávníku, prodloužíme jeho živnost, a jednáme o zkvalitnění podmínek na multifunkčním hřišti, tam očekáváme, že ho budou využívat nejenom fotbalisté, ale také hokej, malá kopaná a další sporty,“ řekl primátor Martin Charvát (ANO).

„Odpočet DPH je podmíněn provozním modelem. Musí být ve správě daného uživatele,“ řekl zastupitel Petr Klimpl (ODS) s tím, že ho nelze dát do podnájmu. „Hlavní část stadionu bude v majetku města, nájemní smlouva bude s FK Pardubice na 365 dní v roce. Druhým provozovatelem bude Rozvojový fond Pardubice, bude mít na starosti tréninkovou plochu,“ dodal Klimpl.

Betonová skládačka

Stavební firma Porr pracuje na modernizaci letního stadionu od dubna loňského roku. Kolem jsou rozestavěné nové tribuny, k tomu společnost přestavuje hlavní tribunu. „Západní tribuna je památkově chráněná, hrubá stavba je už dokončená. Ostatní - severní, jižní, východní tribuny mají zastřešení, dokončujeme na nich osvětlení,“ řekl manažer projektu z firmy Porr Michal Věříš.

Mezi tribunami pardubického letního stadionu zůstaly volné rohy. V budoucnu bude možné tribuny propojit v prstenec

Tribuny v Pardubicích jsou z monolitické betonové konstrukce. Jsou vyrobené předem, skládají se na místě. Prefabrikované konstrukce tribun se podle manažera projektu postaví rychleji. „Byly vyráběné v halách v zimě, kde se zajišťoval správný tepelný komfort. Skládačka je pak na instalaci rychlejší,“ dodal.

Firma musí připravit městem objednané vícepráce a úpravy, aby vše stihla v termínu. Stadion má být hotový v lednu 2023. „Na žádost fotbalového klubu se vylepšuje zázemí v hlavní tribuně, svačinové boxy původně nebyly v zadání. A pak se nahradí pevné sedačky sklopnými. Prostorově se tam vejdou,“ řekl člen představenstva firmy Porr Dušan Čížek.

Skládka místo pevného podloží

Stavební firma ještě jedná s městem o vícepracích za několik milionů korun. Pod západní tribunou mělo být pevné podloží, ale v minulosti tam byla uložená skládka sutin. „Zjistilo se, že naši předkové předtím, než tribunu postavili, umístili pod ní nepořádek. Na tom se budova nedá založit, museli jsme změnit způsob založení, město žádáme o navýšení ceny o několik milionů korun,“ řekl Čížek.

Dělníci pracují na nové tribuně letního stadionu v Pardubicích

Firma ještě postaví opěrné zídky z ulice U Stadionu a nábřeží Václava Havla, čeká ji pokládka trávníků, dokončení zázemí tribun nebo zhotovení omítek a vnějších fasád, dodal Věříš.

Letní stadion pochází z 30. let, jeho podobu navrhli Karel Řepa a Ferdinand Potůček. V centru bylo fotbalové hřiště, kolem 400 metrů dlouhá škvárová atletická dráha a 500 metrů dlouhý cyklistický ovál s klopenými zatáčkami, který už dnes neexistuje.

autoři: Drahomíra Bačkorová , pta | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související