Pardubice jsou líheň mladých literárních talentů

23. leden 2020

Ještě jim třeba ani nebylo třicet a už vydávají knihy. Nebo se ani po několika desítkách let nevzdali svého snu stát se básníkem, spisovatelem. Představujeme vám literární talenty z Pardubického kraje: Přemysla Krejčíka, Anetu Krejčík Plškovou, Zuzanu Martínkovou a Reginu Podávkovou.

Láska k literatuře přivedla Přemysla Krejčíka a Anetu Krejčík Plškovou až k oltáři. Seznámili se na Filozofické fakultě Pardubické univerzitě. On už byl šéfredaktorem tamního časopisu Partonyma a autorem několika knih a ona talentovanou básnířkou, které si všimli pedagogové. Doporučili jí Přemka, který ji měl pomoci s vydáním její první básnické sbírky.

Přemysl Krejčík s manželkou Anetou se seznámili na Filozofické fakultě Pardubické univerzitě

Přemysl s Anetou se ale nepřestali scházet ani poté, co kniha s názvem Zlom ruce za vaz mířila do tisku. Zamilovali se, brzy se zasnoubili a vzali. Jaké je manželství dvou literárně činných lidí? Podle nich je to výhoda. Partner může být totiž prvním a zcela upřímným kritikem. Takového právě Přemysl Krejčík určitě potřebuje. Naposledy vydal román z prostředí hip hopové kapely Malej NY.

Dny poezie a Šaziho tisíc a jedna noc

Také Zuzana Martínková vzešla jako mladý literární talent z tvůrčího prostředí Pardubické univerzity a z okolí časopisu Partonyma. Tam je teď redaktorkou, ale podílí se na jeho obsahu i vlastní tvorbou, povídkami.

Zuzana Martínková je žena mnoha talentů

Zuzana je speciální případ, člověk mnoha talentů. A tak krom psaní ještě kreslí, dělá grafiku, fotí, peče dorty nebo se věnuje reklamním textům, což je její současné povolání. Pak také každoročně pořádá v Pardubicích festival poezie. Ke své tvorbě je ale velmi kritická a poměrně dlouho trvá, než nějaký text představí veřejnosti. S vlastní knihou tak váhá.

Zcela jasno má v tomto směru už Regina Podávková. Ta se od dětství toužila stát básnířkou, spisovatelkou. I když se jí podařilo publikovat básně třeba v antologii básníků Podorlicka, psát články do novin a časopisů nebo zvítězit v literárních soutěžích, život ji vedl jinými cestami.

Regina Podávková a dvě její básnické sbírky

Tvořit ale nepřestala nikdy. A když se před pár lety rozhodla vydat svou první sbírku, cítila, že už je to „teď nebo nikdy.“ A tak vznikla nejprve útlá knížka s názvem Poetry fox proces aneb žába po špičkách jdoucí. Knížku plnou intimní lyriky pak následovala další sbírka. Byla jí bohatě ilustrovaná knížka s tajemným názvem Šaziho tisíc a jedna noc. Teď se Regina Podávková chystá k vydání další básnické sbírky.

Spustit audio

Související