Pardubice: název pochází z polštiny a s dubem nemá nic společného

17. září 2014

Hledáme-li původ místních jmen, je třeba zmínit i vznik nebo ranou historii obce, s níž její název samozřejmě souvisí. Na místě, kde dnes leží město Pardubice, je původně doložena ves z konce 13. století.

Na město povýšena někdy před rokem 1340. Původní místní jméno znělo Pordobice – ve významu ves lidí Pordobových. Jméno sem přenesli z Polska mniši řádu cyriaků (řád křižovníků s červeným srdcem) podle polského názvu Porydęby, kteří spravovali zdejší kapli sv. Jiljí.

Změnu -o- v -a- v první slabice názvu lze vysvětlit buď snahou po rozlišení dvou -o-, nebo mylnou asociací místních obyvatel k výrazu „pár dubů“, případně k osobnímu jménu Pardus. V místních lesích rostl prý totiž Pardědub, tedy dub Pardusův. (Osobní jméno Pardus znamenalo pardál, panter.)

autor: jsl
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.