Pardubická nemocnice hlásí nakažené zdravotníky i pacienty s COVID-19

31. březen 2020 19:34

10 zdravotníků kardiologického oddělení pardubické krajské nemocnice má pozitivní test na COVID-19, z toho 1 lékař.

Onemocnění se prokázalo i u 8 pacientů. Celé oddělení je v karanténě a funguje v omezeném provozu. Novinářům to dnes večer řekl generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

"Režim oddělení je v nouzovém systému, zajišťujeme na polovině kapacity urgentní péči, výrazně je omezena kapacita standardní lůžkové péče," uvedl Gottvald.

Režim karantény platí pro celé kardiologické oddělení, všichni zaměstnanci se postupně testují. Zajištěna je péče o pacienty s akutním infarktem a další urgentní případy. "Personál, který byl při vyšetření negativní, je v karanténě a musí používat respirátory FFP3. Podle opatření ministerstva zdravotnictví mohou pracovat," řekl Gottvald.

Odkud se nákaza vzala, není jasné

Na kardiologickém oddělení pracuje asi 150 zaměstnanců, z toho 32 lékařů, další jsou sestry a pomocný personál. Podle Gottvalda personál, který se o pacienty stará, dodržuje všechna nařízení ministerstva zdravotnictví ohledně používání ochranných pomůcek, aby se minimalizovalo šíření nákazy.

Jak se nákaza na kardiologii rozšířila, není zatím jasné. Nemocnice na takzvaném trasování spolupracuje s krajskými hygieniky.

Mimořádný tiskový brífink v pardubické nemocnici

V pardubické nemocnici byl ošetřeni i pacienti, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Na odděleních se testuje personál, ochranné prostředky zatím postačují. "Bohužel, nákaza se šíří velmi rychle a je mnoho nemocných, kteří jsou bez příznaků. Diagnostika nákazy je velmi problematická," uvedl Gottvald.

Karanténa pro celou kardiologii

V Pardubickém kraji je v současnosti 101 potvrzených případů nemoci COVID-19, od pondělí počty nemocných stouply o 24, což je zatím nejvíc od prvního krajského výskytu 10. března. V současnosti je na infekčním oddělení pardubické nemocnice hospitalizováno šest lidí s nemocí COVID-19.

autor: Drahomíra Bačkorová | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související