Pardubické Divadlo Exil se stěhuje, zahajuje sezonu v Machoňově pasáži

1. říjen 2021

Amatérské divadlo Exil v Pardubicích v pátek zahájí sezonu v novém zázemí. Po dvou dekádách se z Havlíčkovy ulice přestěhovalo do Machoňovy pasáže.

Opravy nových prostor v Machoňově pasáži trvaly jednu divadelní sezonu, v době pandemie, kdy nebylo možné hrát, soubor využil čas na stavební úpravy a stěhování. „Lidé nás rok neviděli, věříme, že budou mít hlad po divadle,“ uvedl Klement.

S investicemi pomohlo město, Pardubický kraj, i soukromí dárci například prostřednictvím platformy Donio. Dotacemi a sbírkou soubor získal stovky tisíc korun. Prostory v pasáži patří městskému Rozvojovému fondu Pardubice. „V Havlíčkově ulici jsme to měli rádi, ale měli jsme tam technické problémy s elektřinou, spodní vodou, hlodavci. Museli bychom to tam nákladně zrekonstruovat, ale budova patří soukromníkovi. Havlíčkova ulice nám zůstane jako zkušebna. Občas tam odehrajeme nějaké představení,“ uvedl principál.

Těžiště dění ale už bude v Machoňově pasáži. Původně tam byla thajská restaurace. Divadelníky čekala rekolaudace, kompletně tam s pomocí řemeslníků rekonstruovali elektřinu, dělali novou elevaci, jeviště nebo prostory pro kulisy. Novinkou v pasáži bude i divadelní bar, který v původních prostorách chyběl.

Divadlo, výstavy i koncerty

Soubor uvede čtyři premiéry i reprízovaná představení. Chystají se také koncerty, autorská čtení, besedy, promítání nebo módní přehlídky. Každý měsíc a půl tam bude nová výstava. Novinářům to řekl principál Tomáš Klement.

První premiérou sezony bude představení Lajka, která je naplánovaná na 9. října. Dvě autorské premiéry uvede v Exilu Jan Musil, který hraje ve Východočeském divadle, zároveň píše hry, režíruje, točí krátké filmy nebo reklamní spoty. Jako první zkouší divadelní seriálový sitcom z prostředí výzkumného ústavu.

„Doprovázet ho bude webová interaktivní stránka, kde by si sitcom mohl vybudovat fanouškovskou komunitu. Epizodní role by například na základě hlasování diváků mohly dostat větší prostor a objevit se v dalším díle znovu, nebo naopak vypadnout,“ řekl Klement.

Čtěte také

Druhou premiéru s názvem Útulek Musil uvede v divadle zhruba na přelomu ledna a února. Ondřej a Ctibor jsou dva nerdi, jeden je programátor, druhý sbírá plyšáky. „Hra je vtipná, svižná, je vidět, že Honza má sitcomy hodně nakoukané,“ dodal Klement.

Poslední premiérou bude Cesta do Benátek, kterou s herci nastuduje divadelní režisér, pedagog a spisovatel Saša Gregar. Podle Klementa se divadlo víc zaměří na autorské projekty nebo české autory, důvod je prozaický. „Práva na zahraniční hry jsou drahá, ne vždy pro nás dosažitelná,“ vysvětlil principál.

Sezonu v pátek zahájí repríza oblíbené komedie Kuřačky a spasitelky v režii Ladislava Špinera, herce Východočeského divadla. Kromě divadelních představení bude Exil sdíleným prostorem, vystupovat v něm nadále bude Divadlo Tří, NerušKruh, Týbrďo divadlo nebo improvizační Paleťáci.

autor: Naďa Kubínková | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související