Perníkové srdce Čech má novou ředitelku. Čím chce na Pardubicko natáhnout turisty?

8. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Bílí starokladrubáci ve výběhu Národního hřebčína Kladruby nad Labem | Foto: Profimedia

Pardubicko dlouhodobě nepatří mezi turisticky nejatraktivnější, nová ředitelka se to pokusí změnit

Je to spolek založený za účelem rozvoje cestovního ruchu. Do jeho čela přichází žena se zkušenostmi z turisticky atraktivní Kutné Hory Julie Němcová.

„Nejsem tam ani dva měsíce. Je to pro mě opravdu nové. Zatím se seznamuju úplně se vším. Snažíme se propojovat aktéry cestovního ruchu, dělat propagaci regionu a přitáhnout co nejvíc turistů do této oblasti.“

Na chvostu žebříčků

Pardubicko dlouhodobě nepatří mezi turisticky nejatraktivnější. „Je to dané oblastí. Leží v nížině. Potřebujeme přitáhnout lidi, kteří rádi pobývají v rovinatém terénu. Nejvíc by mohl zaujmout pardubický zámek, Automatické mlýny, Kunětická hora, ale i Národní hřebčín Kladruby nad Labem. Některé problémy jsou obdobné jako v mém předchozím působišti. Třeba že se turisté moc dlouho nezdržují. Z Prahy do Kutné Hory anebo do Pardubic je ideální jet na jednodenní výlet. Budeme se muset snažit přilákat turisty, aby se ubytovali a najít pro ně zábavu.“

Kunětická hora

Němcová vystudovala obor agroturistika na VOŠ v Bystřici nad Pernštejnem a obor zahradnictví na ČZU v Praze. „Pocházím z rodiny zaměřené na zemědělství. Na agrotustice mě zaujalo propojení turismu a právě zemědělství.“

Církevní lákadla

Při studijních pobytech v Itálii, ve Švýcarsku a ve Francii se naučila italsky a francouzsky, domluví se taky anglicky a německy. V posledních letech pracovala jako provozní a ekonomický správce v Římskokatolické farnosti – arciděkanství Kutná Hora, kde se podílela na zpřístupnění Chrámu svaté Barbory. „To je opravdu průprava pro cestovní ruch. Za rok ho navštíví 340 000 návštěvníků. Tak tomu bylo v roce 2019, kdy byla návštěvnost nejvyšší. Tam jsme museli mít provoz dokonalý. V sousední turistické oblasti mám kolegyni, jsme kamarádky a doufám, že budeme spolupracovat. To je v turistickém ruchu žádoucí.“

Víc turistů by podle Němcové mohlo navštěvovat taky církevní památky. „Základem je začít komunikovat s faráři. Je potřeba zajistit, aby kostely byly otevřené a bezpečné. Bývají to ideální památky, které jsou vidět a které lidi zajímají. Jsou tam zvony, varhany. Když nevěřící nakoukne v době liturgie, tak i pro něj to může být zajímavé. V tom, že vidí něco, co nezná.“

Spolek Pardubicko – Perníkové srdce Čech vznikl v roce 2017. Společně s městem Pardubice ho založily místní akční skupiny MAS Region Kunětické hory, MAS Bohdanečsko, MAS Holicko a MAS Železnohorský region. Na svém webu nabízí lidem tipy na výlet, za koňmi, s dětmi, kalendář akcí i regionální produkty.

autor: Jakub Malý

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.