Pijavice používala k léčbě už Kleopatra. Teď se hirudoterapie vrací do medicíny

03012598.jpeg
03012598.jpeg

Nejvíc pomáhají léčivé látky, které pijavice vypouští do těla ještě před tím, než začne sát. V posledních letech je to v Evropě velký boom. Hirudoterapie je léčebná metoda, která funguje po tisíciletí. Nejedná se o tzv. pouštění žilou, jak to bylo kdysi.

Novým trendem je nakupování pijavic přes internet. Před tím ale terapeutka Ivana Tyllerová důrazně varuje. Pijavice, které se používají k léčení, se nemohou přikládat opakovaně.

Pijavice se po přiložení zakousne do těla. Přitom vypouští i látky proti bolesti, takže člověka to nebolí, jen lehce pálí. Pijavice nejprve začne vstřikovat do těla léčivé látky. Dělá to proto, aby pro ni naše krev byla stravitelná. Léčivé látky, které mají protizánětlivé, antibakteriální, detoxikační a zklidňující účinky, napouští asi dvanáct minut do krevního řečiště. Člověk už v této fázi může pociťovat úlevu.

Teprve poté začne pijavice nasávat krev. Terapeut ji nechá působit asi dvacet minut. Za tu dobu dokáže pijavice až desetinásobně zvětšit svou velikost. Každá pijavice je jen na jedno použití, po terapii se před klientem usmrcuje. V žádném případě nesmí terapeut použít stejnou pijavici na dalšího klienta.

„Pijavice v podstatě vytáhnou z člověka to špatné a rostou z jeho krve. Po několika měsících to můžou ve svých slinách vrátit zpět do krevního řečiště člověka. Nikdo neví, jaké pijavice kupuje, kolikrát již byly použity. Tento nový trend může bohužel v budoucnu velmi negativně ovlivnit dnes tak křehký začátek tohoto léčebného postupu, a spoustu klientů od terapie odradit. Proto nejsem zastáncem toho, že si lidé pijavice shánějí přes internet a chovají si je dlouhodobě doma v lahvi a opakovaně přikládají na postižená místa,“ říká terapeutka Ivana Tyllerová.

Pijavice z farmy

Pijavice se nakupují v hirudo farmách, které jsou v několika zemích Evropy. Nakupují se legálně na fakturu a každá farma nese zodpovědnost za zdraví pijavic. Toto je přísně sledováno v jejich místě působení veterinárním dohledem. V České republice je několik terapeutů, které pracují s pijavicemi. Léčba jejich prostřednictvím začíná i v několika českých nemocnicích.

Na jaké zdravotní problémy pijavice zabírají

„Z mé praxe má největší přínos přikládání pijavic kvůli křečovým žilám, bércovým vředům, až tzv. černým nohám. Zásadní roli tam hraje špatné prokrvování končetin. Pomáhá řešit poúrazové stavy, psychické potíže i kožní záležitosti, jako jsou akné, lupenka, ekzém, jizvy. Dále pomáhá řešit špatnou hybnost v kloubech, bolavá kolena, lokty, ramena. Také mám dobré výsledky s potížemi při oplodnění, myomy, cystami, prostatou. Z mého pohledu má tato terapie velkou budoucnost a dá se velice úspěšně kombinovat se západní medicínou,“ říká terapeutka Ivana Tyllerová.

Klient, který přijde na terapii, absolvuje rozhovor s terapeutem a nesmí zatajit žádné zdravotní komplikace. Podle toho se terapeut rozhodne, zda mu pijavice umožní přiložit, či ne. Místo přiložení je velice důležité a pro úspěšnou léčbu klíčové.