Piráti z Pardubic září na stříbrném plátně!

11. červen 2014

Unikátní multimediální Kinokoncert PIRATE SWING Band uvidí už příští úterý pardubické Pernštýnské náměstí. Od 21 hodin můžete sledovat v premiéře časosběrný dokumentární film o kapele a následně koncert provázený děním na plátně.

Projekční a koncertní místo vyroste v den zahájení festivalu Zrcadlo umění u morového sloupu.

Snímek o swingovém fenoménu se jmenuje Jazz co má koule a natočil ho režisér Jiří Flídr: „Ten název vystihuje kapelu i to, co hraje. Film vznikal dva roky a zachycuje život kapely na pódiu i při zkouškách.“

Časosběrný snímek se pochopitelně rodil postupně. Podle režiséra v podstatě začal natáčením klipu kapely na střeše Východočeského divadla v Pardubicích. Toho si na internetu všiml bývalý tajemník Freddieho Mercuryho. Všechno proto vyvrcholilo účastí populární kapely na Mercuryho párty ve Švýcarsku. Skalní fanoušci skupiny Queen přijali aranže Pirátů s velkým nadšením.

Ve filmu uvidíte Gotta nebo Suchého

V dokumentu účinkují Karel Gott, Jiří Suchý, Zdeněk Pohlreich, Leona Machálková nebo Alexander Hemala. Podle Flídra jsou všichni jmenovaní i kapela PIRATE SWING Band profesionály a během natáčení nenastal žádný problém. Osobnosti navíc vyzdvihovaly jedinečnost aranží a to, jak kapela „dělá muziku“.

Snímek rozhodně nepůsobí strojeně: „Film není dělaný se záměrem nějak bulvarizovat nebo používat vulgární výrazy, aby získal dynamiku. Je mnohem lepší udělat ho přirozeně, tak jak věci plynou. Pár vulgárních slov padlo, ale v kontextu se hodila. Prvoplánově se využívání takových situací vyhýbám. Natočili jsme kolem 70 hodin materiálu, takže bylo z čeho vybírat a co stříhat,“ popisuje Flídr.

Spolupráce režiséra Jiřího Flídra a lídra Pirátů Jiřího Ševčíka se počítá na dlouhé roky: „Shodou okolností jsem se s ním setkal u svého prvního dokumentárního filmu někdy před dvaceti lety. Tenkrát ještě moderoval v rádiu. Od té doby se s určitými přestávkami podílíme na různých projektech. Že se známe, byla pro film určitá výhoda,“ myslí si Flídr.

Magie hudby a kouzlo biografu

PIRATE SWING Band se jako jediný v Evropě specializuje na swing aranže hitů rocku a popu. V úterý večer se v Pardubicích spojí magie hudby s kouzlem biografu. Vstup bude zdarma.

autor: MAL
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.