Písničkář Michal Horák je jako mladý boomer. Radši Beatles než Sheeran
Jeho tvorba odráží to, co sám poslouchá. Z písničkářových songů se line pohoda a dobrá nálada. Přitom ne vždycky zpívá o něčem veselém.
Na stránkách o sobě píše, že mu je přes 20 a vypadá na 50. „To mi řekl Pokáč. Je to takový jeho fór. Dle mnohým mám trochu stařeckou povahu. Mladí by řekli, že jsem boomer. Vždycky jsem poslouchal starší hudbu a tíhnul jsem ke starším věcem. Když jsme jezdili s Pokáčem, pouštěl mi hity Eda Sheerana a já jemu Beatles, The Doors a tak. Tam to nějak vzniklo.“
Inspirace životem
Michal Horák říká, že by písničky nedokázal napsat, kdyby si je neuměl vztáhnout na sebe. „Jejich drtivá většina je ze studijního prostředí anebo popisují nějaký trapas, kterých mám poměrně dost. Nejhranější na streamingových službách je písnička Rande o různých variantách nepovedených rande. Další oblastí jsou historky, které se ke mně dostanou, většinou humorného, bizarního, morbidního formátu. Ve výsledku si lidé myslí, že se mi to stalo. Což je děsivé, ale vlastně vtipné.“
Třeba píseň Až mi bude pětašedesát vznikla podle Horákova otce, i když mu teprve letos bude 60. „Duchem pořád mladý člověk. Je s ním ohromná sranda, je akční, sportuje, lítá, něco podniká. Pátým volebním obdobím dělá starostu ve Vysoké nad Labem. Donutilo mě to k zamyšlení, jestli taky budu takzvaně cool jako on, až budu v jeho věku.“
Posluchačům pomůže
A co tedy sám Michal poslouchá? „Baví mě přehledy, co dělá Spotify na konci roku. Zmapuje mi průměrnou náladu písniček. Bývají energické, veselé. Když potřebuju něco sdělit, tak to tam pošlu. Většinou v nějaké nadsázce. Asi mi to jde víc než hlubokomyslné záležitosti. Je fajn zpětná vazba. Někdo za mnou přijde, že mu to zlepšilo náladu a dostalo ho to z obtížných situací. V tomto je to velmi vděčné.“
Vytvořit škatulku pro tohoto hudebníka není úplně snadné. „Jsem házený do takového pytle jako Pokáč, Voxel, Xindl X, Tomáš Klus. Prostě písničkář. Folk, lidová témata. Ale baví mě mít širší žánrový záběr. Můj stěžejní nástroj je spíš klavír. Mám hodně rád hraní s harmonií, jazzovou i jinou. Neřadil bych se čistě do kytarového folku.“
Slavík byl nejvíc
Michal Horák koncertuje asi od 13 let. „V raných dobách jsem hodně soutěžil. Byl jsem na Česko zpívá anebo Czechtalent Zlín. Všechno ale završil Objev roku na Českém slavíkovi za rok 2021. A ještě moje druhé album bylo v nominaci na Ceny Anděl, což taky považuju za super vizitku. Další album vydáme na podzim a máme od něj velká očekávání.“
Teď je před Michalem závěrečný koncert turné s Voxelem Snad někdo přijde tour. Měl by se uskutečnit 24. února ve Vysokém Mýtě. „Původní koncert se přeložil, protože přesně v tom termínu začala Voxelova manželka rodit. Bude to krásné. Myslím si, že si naše kapely během turné upevnily chemii. Funguje to, dáváme i něco společně,“ těší se.
Související
-
O morbidních věcech s elegancí a vtipem. Takové jsou písničky Michala Horáka
Michalu Horákovi je 24 let. Přes dětské básničky se dostal ke skládání hudby a psaní textů. Jeho úspěšnost dokládá výhra ankety Český slavík v kategorii Objev roku.
-
Folkové písně, které rezonují s dnešní dobou
Máme pro vás další „covidové“ rozjímání s folkovými písněmi, které nějak rezonují s dnešní dobou.
-
Tvrdili, že nemá talent. Dnes učí na konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat
Petr Hostinský je mužem sice pouze jedné profese, ale mnoha jejích odvětví. Jako profesionální varhaník učí na pardubické konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.