O morbidních věcech s elegancí a vtipem. Takové jsou písničky Michala Horáka
Michal Horák letos oslavil 24. narozeniny. Tvůrčí osobností byl ale už od mala. Přes dětské básničky se postupně dostal ke skládání hudby a psaní textů. Jeho úspěšnost dokládá například loňská výhra ankety Český slavík v kategorii Objev roku.
Michal Horák složil svou první píseň Michalovo akvárko v osmi letech. Intenzivněji se ale skládání začal věnovat ve třinácti. Jeho hlavní inspirací byl Tomáš Klus a Beatles. Dnes je z Michala poměrně známý písničkář s širokým spektrem fanoušků. „Vnímám to tak i na koncertech. Jsou tam lidi ve věku nula až sto,“ usmívá se Michal.
O lásce i mrtvém křečkovi
Témata písniček Michal čerpá hlavně ze svého života. Často tak zpívá o škole, o nezdařené lásce nebo o příbězích, které mu někdo vyprávěl. „Nevím, jak se to stalo, ale dost se rozšířily moje písničky o mrtvých zvířátkách. Vždycky se ke mně dostala nějaká historka, jak třeba křeček nebo pes zhynul velmi vtipnou cestou. Usoudil jsem, že je to díra na trhu, tak jsem se toho chopil. Lidem jsem se celkem trefil do gusta, což je s podivem,“ říká písničkář.
Michal hraje na piano, kytaru, foukací harmoniku, akordeon a další nástroje. Na většinu z nich se přitom naučil hrát sám. Na koncertech někdy hraje také na heligonku, což je dnes už skoro historický nástroj podobný akordeonu. „Zajímavé je na tom to, že je to absolutně nekompatibilní nástroj s kterýmkoliv jiným nástrojem, protože je pouze v jedné tónině,“ vysvětluje Michal Horák.
Související
-
Tvrdili, že nemá talent. Dnes učí na konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat
Petr Hostinský je mužem sice pouze jedné profese, ale mnoha jejích odvětví. Jako profesionální varhaník učí na pardubické konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat.
-
Bárta, Hudeček i vycházející hvězdy. Hudební léto má po redukci koncert navíc
Neděle v pravidelném dvoutýdenním taktu s jedním vloženým čtvrtkem. Tak bude vypadat letošní festival, který potrvá od 12. června do konce srpna.
-
Staré kontrabasy dostávají v rukou pardubického renovátora nový život
Po třicítce si koupil svojí vlastní basu. Nehrála úplně dobře, ale nebyl nikdo, kdo by si s tím poradil. A tak začala nová etapa života Marka Schebesty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://pardubice.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.