Polárník Miroslav Jakeš jezdí na dovolenou na severní pól

11. listopad 2014

Polární průvodce Miroslav Jakeš navštívil více než čtyřicetkrát Špicberky, pětadvacetkrát Grónsko, čtyřikrát Baffinův ostrov v Kanadě, patnáctkrát severní pól, dále Island, Aljašku, Antarktidu, Bajkal… a tak bychom mohli ve výčtu pokračovat.

Zdá se vám, že vy se nikdy na takovou dobrodružnou výpravu nevydáte? Nemožné to není. Pokud chcete, nic vám nebrání. Právě o tom byla další Radioporadna Českého rozhlasu Pardubice.

„Naposledy jsem byl v září v západním Grońsku a to v oblasti kolem hlavního města v Unuku. Šel jsem tam na průzkum, protože příští rok by chtěl přejít Grónsko. Obhlédnul jsem si terén, hlavně jak vypadá sestup z ledovce,“ seznámil nás ve vysílání se svými plány Miroslav Jakeš. Do polárních oblastí začal cestovat v roce 1992. A o rok později už stál přímo na pólu.

„Jsem první Čech, který na lyžích dosáhl severního pólu,“ říká cestovatel.

Magická krajina

Co je na polárních oblastech tak přitažlivého, že se tam tento cestovatel stále vrací? Představte si nádhernou přírodu, klid a liduprázdno.


Miroslav Jakeš
Vystudovaný inženýr z ČVUT stanul v roce 1993 jako první Čech na severním pólu. K jeho dalším primátům patří v roce 1984 skupinový přechod Grónska na lyžích. Překonání největšího ostrova světa si zopakoval o 12 let později při ojedinělém sólovém přechodu z východu na západ. V roce 1986 opět jako první Čech vystoupil sám v zimě na nejvyšší horu Ameriky – Aconcaguu. Je jediným Čechem, který splňuje podmínky pro členství v nově založené Mezinárodní asociaci polárních vůdců.

„Nejraději mám opravdu severní pól. A tomu dávám vždycky přednost. Jdete po zamrzlém oceánu. Pod vámi je voda. Musíte improvizovat, hledat cestu, pořád myslet. A během spánku, nevíte, co se právě děje, protože led pod vámi stále pracuje, takže je v tom i trochu adrenalinu,“ vysvětluje Miroslav Jakeš.

Praskající a driftující led stále naráží na sebe a vytváří nové útvary. Objevují se vodní kanály. Co se týká počasí, je dobré, když udeří skutečný mráz. Oteplení přináší totiž problémy. Narážíte potom na vodní plochy, které musíte nějak přejít.

„Platí tam rčení: mráz, přítel člověka,“ tvrdí Miroslav Jakeš

Polární průvodce zve na cesty

Pokud byste měli chuť vydat se s Miroslavem Jakešem na cesty, není problém. Sice takový výlet není za pár korun, ale budete mít zážitek na celý život. Investovat budete muset hlavně do funkčního oblečení, kvalitního spacáku a stanu. Lyže a sáně si můžete půjčit. Samozřejmě je potřeba zvážit zdravotní stav a fyzičku.

Miroslav Jakeš za polárním kruhem

„Dohlédnu na to, aby vybavení bylo kompletní. To, jak se připravíte tady, určuje zdar výpravy,“ zdůrazňuje Miroslav Jakeš. Za dlouhá léta svého průvodcovství se jeho svěřenci vyhnuli omrzlinám, nemusela se nikdy volat žádná pomoc. Připravit se musí i speciální strava. Je potřeba promyslet každý gram vaší bagáže.

„Bereme dehydratované jídlo a hodně kalorické. Jsou to takové sáčky, které zaléváme horkou vodou,“ říká Miroslav Jakeš.

Na medvědy nosím revolver

Cestování v polárních oblastech znamená i vysokou pravděpodobnost, že se potkáte s medvědem. Zvíře většinou uteče. Dá se vyplašit třeba výstřelem ze zbraně, kterou je dobré mít po ruce. V noci ji má Miroslav Jakeš pod hlavou. Medvědi jsou neuvěřitelně zvědaví.

„To mám strach. Něco cítí a jde za tím. To je riziko. Kolem stanu si dávám zábrany. Mám připravené petardy, sprej. Lepší je odejít od pobřeží do hor,“ zkušeně konstatuje Miroslav Jakeš. Zatímco na Špicberkách není setkání s medvědem nic neobvyklého, v oblasti severního pólu ho ještě nepotkal.

autor: PRO
Spustit audio