Pořádný betlém skládá celá rodina tři dny. Každá figurka má své místo
Jak se blíží Vánoce, množí se výstavy betlémů. Napadlo vás někdy, jak složitá je příprava takové akce? Třeba v Poličce ji ani nedělají každý rok, aby stačili všechno vyladit.
V Centru Bohuslava Martinů aktuálně můžete vidět betlémy ze tří staletí. „Vystavujeme jich celkem sedm. Jsou velmi rozsáhlé. Každý z nich zabírá plochu několika metrů čtverečních. Betlémy se každoročně stavěly v poličských domácnostech. Často se betlémáři, majitelé a tvůrci uskromňovali tak, že pod těmi betlémy spali,“ říká kurátorka výstavy Stanislava Cafourková.
Sestavit? Mravenčí práce
Na zmíněnou výstavu se betlémy přivážejí v rozloženém stavu. „Připraví se pro ně sokly nebo stoly a následně se skládají z jednotlivých součástí. Zvlášť jsou jednotlivé stavby, spousta figurek. Všechno je uložené v krabicích. Jeden betlém je dokonce trvale uložený v bednách od munice. Na připravený základ se nastavějí různé krabice, přikryje se to tvrdým papírem a hlavně mechem. Celá scéna se pak dotvoří do podoby krajiny.“
Sama kurátorka přispěla osobně nasbíraným mechem a chvojím z lesa. „Všechno se domlouvá s tvůrci a vlastníky betlémů. Majitelé ho mají většinou nafocený. Jedna rodina betlém instalovala sama během tří dnů podle fotografií. Každá figurka nese nějaký dárek, který musíte správně přiřadit.“
Ani u rozebírání betlémů nemohou podle Cafourkové chybět jejich majitelé. „Každou figurku oprášíme, zabalíme do papíru, uložíme do krabice a zase budou asi rok spát. Se vším se musí zacházet velmi opatrně, aby to zůstalo zachované pro další generace.“
Nejstarší betlémy jsou opravdové klenoty
Unikáty výstavy představují poličské jesličky z rodiny Jeřábko-Andrlovy a Andrlíko-Friedlovy. Druhý jmenovaný vytvářelo několik členů rodiny a byl málem zničený, když po druhé světové válce takzvaně vyšel z módy. Ale v posledních letech se dokonce dočkal restaurování. Dědí se po ženské linii. Postavy mají své vlastní jméno a jsou podepsané.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka