Posilněte žaludek a uklidněte nervy s čajem z lístků lesních jahod, pomáhá i na chudokrevnost

9. srpen 2023

Drobná lesní jahoda je vytrvalá rostlina s rozvětveným oddenkem, přízemní růžicí listů a plazivými výhonky. Její voňavé a sladké plody jste jako děti možná navlékali na stéblo trávy.

S úspěchem se používá v kosmetice na odstraňování pih a stařeckých skvrn. Jejich bělící schopnosti mohou využít ti, kteří potřebují odstranit zubní kámen nebo skvrny na zubní sklovině. Kašička z rozmačkaných lesních jahod je vhodná i na místa, kde nám slunce příliš opálilo pokožku.

Ke sběru se doporučují i mladé lístky (ty starší mohou hořknout) – vyplatí se z nich udělat čaj. Zmírňuje žaludeční obtíže, s ohledem na množství železa v listech jsou vhodné také při léčbě chudokrevnosti a pomohou i na zklidnění nervového systému. Čaj můžete použít i jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní, případně pro odstranění nevábného zápachu z úst. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.