Potápěči v Pardubicích zpevňují pilíř budoucího mostu. Podemlela ho povodeň

14. květen 2024 07:39

Na dně Labe v Pardubicích se v těchto dnech pohybují potápěči. Stavbařům pomáhají zpevnit jeden z pilířů pro budoucí lanový most v trase SV obchvatu města. Podpěru podemlely lednové povodně a není stabilní, na dno proto musí potápeči dostat stovky kubíků betonu.

Potápěči pracují přibližně v 8metrové hloubce, teplota vody je 15 stupňů a se stavbou se dorozumívají pomocí speciálního komunikačního panelu.

Po 211 minutách náročné práce na říčním dně vylézá nad hladinu potápěč Ladislav Voříšek: „Zainjektované piloty jsou podemleté a naším úkolem je obestavět kolem nich val z big bagů, které se pak postupně plní betonem.“

Povodeň vzala 5 metrů dna

„Počítáme, že někde bylo odplaveno cca 5 metrů hloubky. Kvůli tomu ztratila tato provizorní podpěra, kterou zde máme pro výsuv mostu, stabilitu,“ popisuje Stanislav Král z pardubického Ředitelství silnic a dálnic. „Mosty stavíme nad řekou běžně, ale aby došlo k tak masivnímu odplavení dna, to jsme ještě nezažili. Tato technologie byla vybrána z ekonomicko-technického hlediska a vychází nám jako nejefektivnější vzhledem k času,“ dodal Král.

Silničáři se stavbou spěchají, v následujících dnech chtějí vysunout nad Labe další část 200 metrů dlouhého lanového mostu. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla zatím termíny stíhají. „Stavba severovýchodního obchvatu Pardubic jede podle harmonogramu, a to i přes komplikace, které přinesla lednová povodeň, která vůbec stavbě nesvědčila.“

Čtyři kilometry dlouhý severovýchodní obchvat Pardubic by měl být hotový příští rok na podzim, na jednom 300metrovém úseku ale zatím stavba nezačala kvůli pokračujícímu vyvlastňovacímu řízení.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související