Stavbaři začali v Pardubicích vysouvat největší zavěšený most v ČR nad Labe
Do června překlene Labe v Pardubicích nový most, stane se největším zavěšeným mostem v České republice. Poté, co v uplynulých týdnech dělníci přemostili slepé rameno Labe, dnes pomocí hydrauliky začali mostní stavbu vysouvat přímo nad řeku. Most je součástí severovýchodního obchvatu.
Vše má být dokončené do podzimu příštího roku. „Postupujeme rychlostí půl metru za 15 vteřin v jednom taktu, vysouváme 32 metrů. Musíme pracovat s milimetrovou přesností, jsou tady geodeti, konstrukce je zaměřována. Postupně se při výsuvu provádí horizontální a vertikální kontrola, nesmíme uhnout ani o milimetr,“ řekl Petr Škoda z firmy Doprastav.
Čtěte také
Firma staví most tak, aby neomezila provoz na přilehlé cyklostezce ani na řece, kde jezdí sportovci na lodích. Most stavební firma posouvá pomocí hydrauliky. Mostní část jede po ložiscích a teflonových deskách, aby hladce překonávala pomocné podpěry.
„Počítáme, že na druhou stranu se s celým mostem dostaneme v červnu. Pak nás čeká dostrojení mostu, další konstrukce, dobudování pylonu, přes něj povedou lana, na které bude zavěšená mostní konstrukce. Až bude most zavěšený, můžeme odstranit pomocné konstrukce,“ popsal Škoda.
Nejdelší zavěšený most
Zavěšený most je z předpjatého betonu, rozpětí přes slepé rameno Labe bude mít 122 metrů, přes řeku Labe to bude rekordních 135 metrů, to z něj činí největší zavěšený most v Česku. Podobný, ale menší je v Poděbradech.
Mostní expert Petr Vítek z firmy Hochtief řekl, že je to první zavěšený most, který se v republice staví metodou vysouvání. „Zavěšený most je pro lokalitu optimální. Jsou tady omezující podmínky, mezi cestou na břehu a vodním tokem nesmí být mostní podpora, to byl jeden z faktorů, proč jsme se pro zavěšený most rozhodli,“ řekl Vítek a dodal, že práce se stihnou do podzimu příštího roku.
Most vzniká jako součást severovýchodního obchvatu, na který Pardubice dlouho čekají. „Získáme tím daleko vyšší dopravní kapacitu přes oba břehy Labe, už se nemůžeme dočkat, na obchvat čekáme dlouho. Velmi úzce spolupracujeme se silničáři na výstavbě cyklostezky, která povede kolem obchvatu, aby se ideálně otevřela s jeho dokončením,“ řekl náměstek primátora Jan Hrabal (ANO).
Přeložka silnice I/36 začíná na Dubině u Lidlu, kde se napojí na okružní křižovatku, dál přetíná Labe a povede přes Hradeckou ulici až k okružní křižovatce u obchodu Globus. Náklady jsou téměř 1,5 miliardy korun.
Související
-
V Pardubicích začala stavba nejdelšího silničního lanového mostu v Česku
V Pardubicích bude nejdelší silniční lanový most v Česku. Víc než 250 metrů dlouhá konstrukce překlene Labe a jedno jeho slepé rameno.
-
Podél budoucího severovýchodního obchvatu postaví Pardubice cyklostezku
Podél severovýchodního obchvatu v Pardubicích povede cyklostezka. Trasa pro cyklistky by mohla být hotová na jaře roku 2025.
-
Začíná stavba severovýchodního obchvatu Pardubic. Město na něj čeká přes 15 let
Pardubice se dočkaly. ŘSD dnes oficiálně zahájí stavbu severovýchodního obchvatu města z Trnové směrem na sídliště Dubina. Nová silnice má být hotová v březnu 2025.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Zásah u Hustopečí. Dvě cisterny nehořely, desítky hasičů je odtáhly do bezpečí, popisuje velitel hasičů
-
Dotaci 300 milionů pro MotoGP má podle vnitra nejdřív schválit Evropská komise. Jinak hrozí vratka
-
Doma mu to moc nevychází, v rámci Unie ale přebírá iniciativu. Macron se snaží být evropským lídrem
-
Kolik stojí interrupce? Nejvíc pacientky v průměru zaplatí na Pardubicku, rozdíl v ceně je i deset tisíc