Praská to! Přírodní kluziště nejsou ani v silných mrazech bezpečná

12. únor 2021 09:28

Už několik dní svírá Česko mráz, bruslení na zamrzlých rybnících ale pořád nemusí být bezpečné. Alespoň to platí o vodních plochách v okolí lázeňského města Bohdaneč na Pardubicku. Na kontroly ledu na tamních rybnících teď častěji vyrážejí místní strážníci spolu s dobrovolnými hasiči.

Během kontroly zřejmě 40centimetrový vrták na kontrolu tloušťky ledu potřeba nebude, protože led praská, jen co na něj vstoupili dva stokiloví muži oblečení do speciálních kombinéz. „Je vidět, že led není jednolitý, je to pórovité, je to roztátý sníh, takže v tom jsou bublinky, různé krystaly, takže to opravdu nemá tu pevnost,“ vysvětluje strážník Petr Mikulenka.

Led není bezpečný, rychle praská a je tlustý zhruba pět centimetrů a to je málo. „Tohle je strašně nebezpečné pro děti, ta tloušťka ledu. Normální malé dítě, které má padesát kilo, udrží. Odejde od kraje, dojde na nějaké zeslabené místo a tam zahučí. O to je to nebezpečnější, že dospělý člověk se proboří na kraji, ale dítě si dojde po tom ledu a pak to končí blbě,“ říká hasič Patrik Trojan, který se vydal od břehu poměrně daleko, ale i on se několikrát propadl.

Čtyři centimetry nestačí

Bruslení by zatím nedoporučoval. „Jestli ta tloušťka ledu tady je kolem čtyř centimetrů, tak na ostatních rybnících okolo to bude kolem šesti centimetrů. Pořád nedosahujeme ani osmi, což třeba pro mě je minimum,“ popisuje strážník Mikulenka.

Návštěvníky zamrzlých ploch nabádají k opatrnosti i profesionální hasiči, pokračuje mluvčí HZS Pardubického kraje Vendula Horáková. „Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o tloušťce menší než je 12 centimetrů a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze.“

Horáková zároveň doporučuje, aby lidé byli obezřetní a na zamrzlých rybnících se nesrocovali na jednom místě. Led by to nemusel vydržet.

autor: Ondřej Wolf

Související