Prázdninové rozhledy

Vojtěchovskou rozhlednu nakreslil starosta u večeře

Vojtěchovskou rozhlednu nepřehlédnete. Stojí na nejvyšším bodě, na hranici mezi obcemi Kladno a Vojtěchov u Hlinska. Vzhledem připomíná stavby z První republiky.

Pokud pojedete z Hlinska směrem na Poličku, rozhlednu nepřehlédnete. Je vidět přímo ze silnice. Stojí na návrší zvaném Na Hrbovatkách. Stavba začala v roce 2008 a trvala dva roky. Dnes tedy slaví osmileté výročí.

„Přemýšlel jsem, jak oživit krajinu v naší obci. A už od roku 2007 jsme na zastupitelstvu mluvili o tom, že bychom na Hrbovatce postavili rozhlednu,“ říká starosta Vojtěchova Jaroslav Kyncl a pokračuje: „Jednou jsem seděl se svými syny u večeře a začali jsme malovat její tvar. A myslíme si, že se nám docela povedl.“

Rozhledna je částečně kamenná, je obložená žulovým kamenem. Její horní část je dřevěná. Nahoru vede točité kovové schodiště. Je vysoká 16,35 metrů.

Pokud se rozhodnete vystoupat na Vojtěchovskou rozhlednu, budete muset zdolat padesát devět schodů. Po železných schodech se vydáte nahoru a hned v prvním mezipatře si prohlédnete fotografie stavby od základů. Minete první plošinu a točité schodiště vás povede až nahoru, kde pocítíte závan čistého vysočinského vzduchu.

Svatba s rozhledem

Rozhledy z druhé venkovní plošiny už stojí za to. Ocitnete se v nadmořské výšce 589,9 metrů nad mořem. Schodů se nezalekli ani svatebčané. Na rozhledně se odehrály už dvě svatby.

Výhledy z vojtěchovské rozhledny do malebné okolní krajiny

Nahoře na rozhledně si určitě všimnete dalekohledu. Pokud tam vhodíte minci, uvidíte do kraje ještě lépe, než pouhým okem. Za každého počasí je vidět Kunětická hora, Orlické hory, Skutečsko, Pardubice i Kutná Hora. Samozřejmě i malebné vesničky v okolí, včetně včelákovského kostela. Pokud budete mít štěstí, zahlédnete i sto dvacet sedm kilometrů vzdálený Ještěd.

Druhé patro rozhledny zdobí směrová růžice na nosném tubusu, který prochází celou rozhlednou až do základů. Ty jsou hluboké dva a půl metru, takže rozhledna opravdu něco vydrží.

Vojtěchovskou rozhlednu můžete o prázdninách navštívit každý den od 9 do 17 hodin.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

Spustit audio