Prázdninové rozhledy

K Vysočině patří břízy a Slavíček. Volákův kopec se skoro nezměnil

Před více než sto lety Antonín Slavíček namaloval v Kameničkách své slavné obrazy. Aleje bříz, jeřabiny a oblaka. Podívejte se z Volákova kopce, nic z toho nechybí ani dnes.

Kameničky, které leží asi šest kilometrů od Hlinska, se do našeho povědomí zapsaly hlavně jako Slavíčkovy Kameničky. Na počátku minulého století si totiž tento romantický kout Vysočiny zamiloval malíř Antonín Slavíček a vytvořil tu na sedm desítek obrazů. Na jednom z nejslavnějších pláten „U nás v Kameničkách“ v roce 1904 zvěčnil i Volákův kopec.

Na stejném místě, v jiném čase

Volákův kopec, kterému se někdy říká také Vojtěchův, leží v bezprostřední blízkosti Kameniček. Vede k němu cesta od tzv. Volákova statku na kraji obce. Právě na jeho výměnku se Antonín Slavíček v roce 1903 ubytoval a po následující roky sem zajížděl i s celou rodinou. Pohled do krajiny, směrem od statku, Antonín Slavíček zachytil na mnoha obrazech.

Možná si slavný obraz U nás v Kameničkách vybavíte. Malíř na něm zachytil pasačku vedoucí krávy, jezírko, několik bříz, jeřábů a Volákův kopec v pozadí. Ten pohled se v podstatě nezměnil. „Břízy už nejsou samozřejmě původní, ale snažíme se ten ráz krajiny tady zachovat,“ vysvětluje starostka Kameniček Yvona Jandová. „Tvar jezírka u statku je sice už jiný, je to taková malá vodní nádrž, ale protože je obrostlá trávou, tak to vypadá pořád hezky.“

Na kopci je jezero

Volákův kopec je od roku 1990 chráněný jako přírodní rezervace. S nadmořskou výškou 673 metrů patří k nejvýše položeným místům Chrudimska. Zajímavostí je určitě jezero na vrcholu kopce, které vzniklo na místě někdejšího žulového lomu. „Koupat se tu dá, i když voda už není tak čistá, jak by si někdo přál a pravda, okolí jezera je trochu zarostlé,“ dodává Yvona Jandová.

V okolí Volákova kopce si zachovala krajina svůj původní ráz. Střídají se tu skupiny bříz a jeřábů. Na místech rašelinných luk se vyskytuje i chráněná masožravá rostlina rosnatka. „Hlavně tu ale roste borovice lánská. To je typ borovice, který se díky zdejším klimatickým podmínkám vyvinul z borovice lesní,“ vysvětluje starostka Kameniček.

Cesta na Volákův kopec v Kameničkách

„Borovice lánská má jemnější jehličí, odolává mrazům a roste na rašelinných půdách. Díky ní tu vznikla i Naučná stezka Borovice lánská, která vede lesem mezi Svratkou, Herálcem, Kameničkami a Vortovou. Začíná za rybníkem Krejcar, je dlouhá necelé tři kilometry a na pěti zastaveních si lidé mohou přečíst zajímavé věci, nejen o borovici lánské,“ doplňuje Yvona Jandová.

Z Volákova kopce při pohledu jižním a jihovýchodním směrem uvidíte výrazné hřbety Žákovy hory, Devíti skal nebo Kamenného vrchu. Při jižním úpatí Vojtěchova kopce leží rybník Krejcar a nedaleko něj Groš, druhý největší rybník na katastru Kameniček. Typickou Slavíčkovskou krajinu uvidíte i při pohledu severním a severozápadním směrem. Například dlouhou březovou alej u silnice na obec Chlumětín.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.