Prázdninové rozhledy

Ze sester zůstala jediná. Rozálka

Rozhledna na okraji Žamberku se oficiálně jmenuje Tyršova, možná ji ale znáte spíš pod jménem Rozálka nebo Rozárka. Turisty baví už 86 let.

Tyršova rozhledna stojí na Kapelském vrchu nad Žamberkem, v nadmořské výšce 468 metrů. Dovede vás k ní pohodlná cesta lipovým stromořadím nebo také pěšina, která vede okolo barokní kaple sv. Rozálie. Podle ní také rozhledna dostala svoji přezdívku. Stavba byla slavnostně otevřena v říjnu 1932, u příležitosti stého výročí narození zakladatele Sokola Miroslava Tyrše.

Vzorem byla jihočeská Hýlačka

Tyršova rozhledna je poctivá, prvorepubliková stavba. Má zvláštní podobu, její tvar totiž připomíná husitskou hlásku. Půdorys tvoří protáhlý šestiúhelník, spodní část rozhledny je kamenná, jádro dřevěné. Tyršova rozhledna je, až na pár úprav, kopií historické rozhledny Hýlačka poblíž Tábora. Ta ovšem na začátku roku 2012 shořela.

Právě jihočeská Hýlačka se kdysi zástupcům města Žamberk natolik líbila, že si od jejího autora, profesora pražské techniky Theodora Petříka, vymohli svolení ke stavbě podobné rozhledny v Žamberku a vypůjčili si plány. Vznikla tak dvacetimetrová stavba, která má dvě vyhlídkové plošiny.

První vyhlídkové patro je ve výšce 16 metrů a druhé, na které vede už jen žebřík, se nachází těsně pod vrcholem rozhledny. Ta měla původně šindelovou střechu, dřevo ale postupně nahradil eternit. Před třemi lety dostala Rozálka novou střešní krytinu, na památku dnes už neexistující původní rozhledny Hýlačka u Tábora je opláštění stříbřitě šedé.

Rozhledna původně měla šindelovou střechu, kterou postupně nahradil eternit (na snímku). V roce 2015 dostala střecha novou šedou krytinu

Hory jako na dlani

V přízemí rozhledny si můžete prohlédnout část dřevěného záklopního prkna s nápisy, které dokumentují průběh stavby v r. 1932. V první třetině rozhledny najdete minigalerii. V ní jsou vystavené historické fotografie rozhledny a zajímavé snímky z okolí. Konají se tu i příležitostné výstavy.

V prvním vyhlídkovém patře se můžete rozhlédnout do všech světových stran a při orientaci v krajině vám pomůže kovová rozhledová růžice. Při dobrém počasí uvidíte Krkonoše, ale samozřejmě se vám otevře pohled na Orlické hory, s vrcholky Bukové Hory a Suchým vrchem. Z Rozálky uvidíte i Králický Sněžník a Jeseníky. Tyršova rozhledna je otevřená od května do října. Od 15. června do 15. září denně, jinak o víkendech. Dospělí za vstupné zaplatí 15 korun, děti 10 Kč.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

autoři: BRA , jsl
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.