Prázdninové rozhledy

Seč není jen koupání, ale také dechberoucí rozhledy z hradu Oheb

12. srpen 2018
Výhled z hradu Oheb

Výhledy z hradu Oheb patří mezi ty nejkrásnější v Železných horách. Hrad se vypíná nad kolmou stěnou přehrady Seč. Výstup dá sice trochu zabrat, ale odměnou vám bude romantický pohled nejen na vodní hladinu s ostrovem, ale také do kraje Vysočina.

„Nejlepší je sjet z obce Seč směrem ke hrázi. Před hrází je záchytné parkoviště. Tam si necháte auto a jdete pěšky na hráz a dál po silnici směrem na Ústupky. Tam je odbočka, kterou označuje modrá turistická značka. A pak je to už jen do kopce,“ radí Jan Zikmunda, který má na starosti rekreaci v Seči.

Oheb je přírodní rezervací

Pokud se vydáte na zříceninu hradu, vezměte si raději pevnější boty. Cesta sice není dlouhá, ale vede do prudkého kopce a rozhodně tam nevede asfaltka. Odpočinout si můžete na odpočívadle, ve stínu mohutného stromu. Od odpočívadla už uvidíte obrannou věž. Hrad Oheb je přístupný pouze z jedné strany. Z dalších tří stran je kolmá skála.

Zřícenina hradu Oheb nad sečskou přehradou

Svahy okolo zříceniny hradu Oheb jsou přírodní rezervací. Budete procházet suťovým lesem s pestrým bylinným podrostem a bohatým výskytem plžů.

Vstup na vlastní nebezpečí!

Pokud se ke zřícenině vydáte, dávejte si pozor, kudy jdete a kam šlapete. Zub času hlodá a hrozí sesuv kamení. Vstup je na vlastní nebezpečí. „Navíc jsme na vysokém svahu, pozor hlavně na děti, aby neuklouzly,“ upozorňuje Jan Zikmunda.

Z hradu Oheb uvidíte přehradu s ostrovem uprostřed jako na dlani. V současnosti  je málo vody, takže se odhalily písečné pláže. Dá se tam dojet loďkou. Naproti je vyhlídka na Špici.

Pokud se zadíváte do dáli, dohlédnete do kraje Vysočina, ke Světlé nad Sázavou, uvidíte i vesnice mezi Golčovým Jeníkovem a Chotěboří.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.