Prázdninové rozhledy

Na vyhlídce Milada si budete připadat jako mezi nebem a zemí

19. srpen 2018
Rozhledna Milada v záplavě žlutých květů

Už dvacet šest let šlape Ivana Matyková do kopce hradu Lichnice, kde je kastelánkou. V sezóně si kopec vyšlápne každý den. Od loňska musí ještě navíc zdolat kovové schody na novou vyhlídku Milada.

Kovová konstrukce se vine podél původní okrouhlé hradní věže. Uvnitř vede ocelové vřetenové schodiště se středovým kovovým sloupem.  Milada nahradila původní dřevěnou vyhlídku, která byla pro svůj havarijní stav v devadesátých letech odstraněna.

Vyhlídka z Milady patří mezi nejkrásnější v Železných horách. Při dobré viditelnosti je to pastva pro oči, ocitnete se na hranici mezi nebem a zemí. Výhled je do všech světových stran, na vrcholu najdete totožné fotografie krajiny, kterou pak uvidíte v dálce. Všechny viditelné vrcholy i města jsou popsané.

Vesnice Podhradí pod hradem

Z rozhledny Milada jsou krásně vidět zachovalé obranné valy a městečko Podhradí. „Vidíme cestu, která navazuje na kovárnu. Dole u Žižkova hradu se pak starou cestou jezdilo do Třemošnice,“ říká Ivana Matyková. V dohledu je Pařížov, Kutná Hora, Žleby, Čáslav, při dobré viditelnosti České středohoří a dokonce Krkonoše.

U vstupní brány visí na stěně velká informační tabule. Můžete si přečíst, že hrad byl založen v roce 1250 Smilem ze Žitavy na kopci Světlici. Poslední datum na tabuli je rok 2017, kdy na hradě vyrostla kovová vyhlídková plošina. Dostala jméno Milada, podle kruté panny Milady, která tu prý kdysi žila.

Co říká pověst o panně Miladě?

Na hradě Lichnici sídlil bohatý pán, který měl dceru Miladu. Vychovával ji jako chlapce. Často spolu vyjížděli na lov. Jednou se rytířův kůň splašil a pán našel smrt v Lovětínské rokli.

Zpráva o jeho smrti se brzy roznesla, a na hrad začali přijíždět urození pánové na námluvy. Panna Milada však držela smutek a nápadníky odmítala. Nakonec řekla, že si vezme jen toho, kdo se vyrovná v rytířských dovednostech jejímu otci.

A stanovila podmínku: „Kdo se s koněm třikrát na skále pod hradem otočí, toho si vezmu za manžela“. To se ale žádnému z rytířů nepovedlo a skončili tragicky. Milada všechno sledovala s klidem z hradní věže. 

Hrad Lichnice z dálky

Až jednoho dne se před branami Lichnice objevil mladý rytíř, který se Miladě líbil. Podmínku však zrušit nemohla. Rytíři se povedlo na skále třikrát otočit. Milada mu vyšla radostně naproti, ale jeho pohled zůstal chladný.

„Splnil jsem tvůj krutý úkol. Celý rok jsem cvičil koně a do jeho podkov jsem vsadil diamanty. Tebe si ale za ženu nevezmu. Přišel jsem jen pomstít zmařené životy,“ řekl rytíř, vytáhl šíp a vstřelil ho Miladě přímo do srdce.

Na Miladě vás nikdo nezapíchne

„Oni se lidé na Miladě vlastně taky otáčí, ale nemusí se bát, nahoře je nikdo nezapíchne jako Miladu,“ směje se kastelánka Ivana Matyková.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.