Překvapený lékař roku Jaromír Kánský: Netušil jsem, že pro mě lidé hlasují v nějaké anketě
Poděkovat lékaři za péči lze mnoha způsoby. Od prostého „děkuji“ při odchodu z ordinace až po hlas v anketě Lékař roku. V letošním 11. ročníku ankety v kategorii Praktiční lékaři, lékaři pro děti a dorost, rodinní lékaři zvítězil doktor Jaromír Kánský z Hrochova Týnce.
K medicíně se doktor Kánský dostal náhodou, když ho kamarád na gymnáziu zlákal ke studiu latiny. Přes tu se dostal až k medicíně. „Vždycky to byl sen mojí maminky, ale já jsem říkal, že toho nikdy nemůžu dosáhnout, že to je neskutečný,“ popisuje svou cestu k oboru Jaromír Kánský.
Vtip? Ne, realita
O tom, že pro něj lidé hlasují v anketě Lékař roku, neměl ani tušení: „Mně najednou zavolal předseda toho sdružení, že jsem vyhrál a jestli bych se mohl dostavit do Prahy na předání. Já tomu samozřejmě nevěřil, myslel jsem, že to je nějaká legrace.“
Své práci se Jaromír Kánský naplno věnuje 30 let a sám přiznává, že někdy to není úplně snadné: „Někdy mám pocit, že to je marnost. Pak když něco takového přijde, tak to samozřejmě potěší,“ neskrývá radost z ocenění a dodává: „Pamatuju doby, kdy se na praktika koukalo možná až skrz prsty. Byl to člověk, který lidi s kouskem papírku posílá k odborníkům. Taková práce by mě neuspokojovala, proto jsem si dodělal řadu věcí, které bych dělat nemusel. A to je přínos, který lidé na malém městě ocení.“
Recept k vítězství
Správný lékař by měl mít podle Jaromíra Kánského určitou pokoru, měl by poslouchat lidi a nebagatelizovat potíže pacientů, vzdělávat se, držet tempo s medicínou, být skromný a k lidem přívětivý.
A jak Lékař roku relaxuje? „Nejraději se psem v lese, takže dlouhé procházky,“ říká doktor Kánský: „Strašně moc děkuju pacientům, kteří mě poslali hlas a slibuju, že budu dělat vše jako doposud, nebo ještě lépe.“
Související
-
Největší chyba diabetika? Zatajování hypoglykémie před lékařem
V České republice žije více než 936 tisíc diabetiků. Někteří z nich trpí hypoglykémií, což je stav ohrožující zdraví, spojený s výkyvy hladiny cukru.
-
Motá se vám hlava při věšení prádla? Lékaři vám pomůžou za pár minut
Závratě a poruchy rovnováhy jsou v populaci častým problémem. Objevují se tehdy, když náš mozek nemá jasno o orientaci a poloze těla v prostoru.
-
Nemůžete zeleninu, protože berete léky na ředění krve? Přečtěte si názor lékaře
Fibrilace síní je jedna z nejdéle diagnostikovaných nemocí. Víme o ní více než sto let, přesto pacientů stále přibývá. Dnes už lékaři mluví o epidemii 21. století.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.