Přestupků na měřených úsecích v kraji ubývá. Radary se ale obcím stále vyplatí

6. únor 2025 15:05

Vyšší pokuty za rychlost a další měřené úseky v Pardubickém kraji. Tahle kombinace by měla donutit řidiče zpomalit. Loňská novela zákona výrazně zpřísnila postihy za dopravní přestupky. Zároveň se objevila další místa, kde rychlost měří radary.

Novela výrazně zpřísnila postihy závažnějších přestupků. Třeba pokud řidič pojede v obci o 20 kilometrů v hodině víc, než je povolená padesátka, přijde o 4 body a ve správním řízení mu hrozí pokuta až 10 tisíc, dřív to byla polovina. Deset kilometrů navíc znamená 2 body a až 5 tisíc.

Fungují obecní radary?

Pokud se budeme držet obcí, které si pořídily radary, tam rozpětí pokut určuje metodika ministerstva dopravy. Velká část přestupků třeba na Hlinecku je mírné překročení rychlosti, do 10 km/h nad povolený limit, k tomu je ještě možné přičíst zákonem stanovenou odchylku měření 3 km/h. Tedy - za takový přestupek, kdy řidič jede v obci kolem šedesátky, mu může úřad vyměřit pokutu od jedné do 750 korun.

Policejní hlídka v nenápadné Octavii se supermoderním radarem

Zdá se, že pokuty za rychlost na řidiče zafungovaly, alespoň částečně. Máme například čísla z Hrochova Týnce, přes který vede hlavní trasa I/17. Ještě v roce 2022 tam strážníci evidovali skoro 6 tisíc přestupků. O rok později to bylo 3500 a vloni už méně než 2800 přestupků. Radnice zásluhu radarům ale přiznává jen částečně. Svou roli totiž také mohly sehrát série uzavírek na hlavní silnici a hlavně - zásadní bylo podle strážníků otevření dalšího úseku dálnice D35, kam se část dopravy přesměrovala.

Vloni se také začalo měřit v Zaječicích, od září do konce roku tam městská policie zaznamenala 840 přestupků. A také v Markovicích, kde to podle chrudimského městského úřadu vychází v průměru na deset pokut za den.

Putovní radary na Hlinecku

A radary už několik let fungují na Hlinecku. Tam radary stěhují po několika stanovištích. Jsou nejen přímo ve městě, ale také v okolních obcích - v Trhové Kamenici, Holetíně, Krouně, Dřeveši a v Miřeticích. Počet přestupků, ani výši vybraných pokut město neuvádí a neznají ji ani partnerské obce. Podle dostupných dat je to zhruba 8 až 10 milionů ročně.

Čtěte také

Podle miřetického starosty Jaroslava Choura radar zabral a dopravu zpomalil, ale jen na jednom příjezdu do obce. Uvítal by proto další kontrolní stanoviště. Starostka Trhové Kamenice Iva Dostálová upozorňuje na slabé místo - schránka na radar není na příjezdu, ale v podstatě až uprostřed obce. A řidiči, kteří region znají, se často chovají tak, že přibrzdí, až když se k radaru blíží. Vedení obce by proto stálo o úsekové měření, které by mohlo být účinnější.

V Holicích funguje úsekové měření teprve od prosince, takže chybí srovnání s dobou před 2024 .Ale dá se říci, že se radary osvědčily, provoz ve Staroholické ulici, což je táhlá rovinatá výpadovka na Borohrádek, se zklidnil. Za první měsíc provozu odhalily 150 přestupků, město vybralo řádově desítky tisíc korun.

Radary si pořizují i okrajové částí Pardubic, jsou to především ty obce, kde mají s rychlou jízdou špatnou zkušenost. Dva nové pořizují Pardubičky i do Černé za Bory. V Rosicích už nový radar na konci ledna nainstalovali, zatím ale ještě rychlost vzhledem k technickým komplikacím nezaznamenává.

V Ústí i Litomyšli přestupků výrazně ubylo

V Ústí nad Orlicí fungují radary už delší dobu, tady máme porovnání za poslední tři roky a rozdíl je markantní. V roce 2022 radar zachytil 23 tisíc případů porušení rychlosti, v minulém roce jich bylo už jenom 10,5 tisíce. Z toho je patrné, že lidé si na ně zvykli a respektují je.

Radary jsou i v Litomyšli, která má celkem 6 měřených úseků, v roce 2017 zavedli první 4, pak ty další postupně přidali. Čísla postupně klesají a v letech 2020-2023 se ustálila na cca 15 tisících přestupků ročně. V minulém roce ale čísla celkových přestupků klesla o 3 tisíce, takže řidiči asi reagují na zvýšení pokut.

Čísla ale částečně ovlivňují i opravy, které se na silnicích dělají, takže se nedá s jistotou určit nějaký trend. Každopádně hlavní tah, kde bude přestupků asi nejvíc, se v loni neopravoval, takže stejně tam asi viditelný pokles bude. Jinak město peníze z pokut schovávalo a šetřilo na nový domov seniorů, který chtějí začít stavět letos.

Spustit audio

Související