Příběhy z týlu a fronty druhé světové války

Kdo měl štěstí, utekl do hor

Ladislav Havrišák se jako student letecké školy v Banské Bystrici účastnil Slovenského národního povstání.

Narodil se v obci Pčoliné na Slovensku, téměř na hranici s Podkarpatskou Rusí. Jeho otec legionář si přivezl z první světové války těžké zranění a na jeho následky velmi mladý zemřel. Ladislav tak přišel o otce, když mu byly pouhé dva roky. Maminka vypomáhala v domácnosti místního řeckokatolického faráře, a právě on pomohl Ladislavovi získat vzdělání. Nejprve na měšťanské škole v Prešově a později na letecké škole v Banské Bystrici.

Nejdřív létali na větroních na Sliači a později i na motorových letadlech. Od jara 1944 se ale situace začala měnit a studenti byli připravováni na možný útok. Poslední měsíce procházeli intenzivním výcvikem, z Ladislava se stal výsadkář a ještě ve škole uskutečnil prvních devět seskoků.

Výukové letadlo pro studenty v Banské Bystrici v čase 2SV

Na konci srpna 1944 přišel poplach a celá jednotka odjela směrem na Vrútky. Tam Ladislav přišel o svého spolužáka a dobrého přítele, Roberta Kandlika, když je při útoku začal protivník ostřelovat z minometů. Robert dostal přímý zásah a na místě zemřel.

Rozprášené povstání

Po potlačení SNP se školní pluk rozpadl. Ti, kteří mohli, utekli domů, ostatní odešli do hor. Ladislav měl štěstí, že jim před rozpuštěním jednotky otevřeli sklady a oni si nafasovali zimní výsadkářskou výbavu, bez ní by později v horách umrzli.

Ladislav dostal informaci, že všechny vesnice kolem rodného Pčoliného byly spáleny. Neměl se tedy kam vrátit a proto odešel spolu s dalšími do hor. Spali po salaších a pro jídlo scházeli do vesnic. To bylo vždy nebezpečné a také je při jedné takové cestě zatkli německé jednotky.

Ladislav Havrišák v roce 1946

Přes Zvolen je pak vlakovým transportem vezli do Osvětimi. Tam prošli selekcí a když se ptali na jeho profesi, odpověděl, že pracoval v leteckém průmyslu. Poslali ho tedy dál do německého města Hof, kde pracoval v továrně na letecké součástky. Tam je 15. dubna 1945 osvobodili americké jednotky.

Ladislav Havrišák se vracel na východ Slovenska ještě tři měsíce. Jeho maminka dostala už v lednu zprávu o jeho smrti, ve Vyšné Ol’ce, kam se přestěhovala, za něho nechala sloužit několikrát mši. Bylo to pro ni obrovské překvapení a velké štěstí.

Ladislav Havrišák se k armádě po válce vrátil, dlouhá léta dělal náčelníka padákové a výsadkové služby. Za svůj profesní život uskutečnil více než 2000 seskoků. Plukovník Ladislav Havrišák před nedávnem oslavil 96 narozeniny.

Spustit audio